144SM4-T4F16A20
MiniXtend® Cable with Binderless* FastAccess® Technology 144 F, SMF-28® ULL, Single-mode (G.654.C / G.657.A1)
General Specifications
| Product Number | 144SM4-T4F16A20 |
| Installation Methods | Microduct |
| Cable Type | Stranded Loose Tube |
| Environment | Outdoor |
| Product Type | Dielectric |
| Fiber Category | SMF-28® ULL |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Design and Test Criteria | IEC 60794-5-10 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | -15 °C to 60 °C (5 °F to 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
Cable Design
| Central Element | Dielectric |
| Fiber Count | 144 |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Material | Polyethylene (PE) |
| Buffer Tube Diameter | 1.4 mm |
| Number of Active Tubes | 12 |
| Number of Tube Positions | 12 |
| Fibers per Tube | 12 |
| Color Code Standards | Telcordia |
Mechanical Specifications
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 1334 N |
| Nominal Outer Diameter | 8.1 mm |
| Min. Bend Diameter Installation | 324 mm |
| Min. Bend Diameter Operation | 244 mm |
| Min. Duct Size Diameter | 10 mm |
| Optimal Duct Size | 12 mm |
Optical Characteristics
| Fiber Code | S |
| Performance Option Code | 16 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | SMF-28® ULL Advanced Bend |
| Maximum Attenuation | - / - / 0.18 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.654.C and ITU-T G.657.A1 |
Dimensions
| Cable Weight | 56 kg/km |
Binderless* FastAccess® Technology
Improved cable and fiber density
Small cable OD enables higher density and lower deployment cost; up to 96 fibers in 8 mm ID duct and up to 144 fibers in 10 mm ID duct