024ZEU-93120A2C
FREEDM® Gel-filled Central Tube Dielectric Armor Indoor/Outdoor Cable, U-DQ(ZN)BH 24F SMF-28® Ultra CT 2.1, B2ca-s1a,d0,a1
General Specifications
| Product Number | 024ZEU-93120A2C |
| Installation Methods | Duct |
| Cable Type | Single Tube |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Product Type | Dielectric armor |
| Fiber Category | SMF-28® Ultra |
| Flame Rating | LSZH/FRNC |
| Coding according to EN 60794-1-1 (DIN VDE 0888-100-1) | U-DQ(ZN)BH |
| Cable geometry | Round |
Standards
| Reaction to Fire | B2ca-s1a, d0, a1 |
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Reaction to Fire Requirements | Reaction to fire according to EN 50575 and EN 13501-6 |
| Smoke density | Low smoke according to IEC 61034 |
| Halogen content test | Zero Halogen according to IEC 60754-1 |
| Level of corrosion | Non-corrosive according to IEC 60754-2 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | -5 °C to 50 °C |
| Temperature Range, Operation | -30 °C to 70 °C |
| Temperature Range, Storage | -30 °C to 70 °C |
Cable Design
| Tube Filling Type | Gel-filled |
| Fiber Count | 24 |
| Number of Ripcords | 1 |
| Buffer Tube Color Coding, Layer 1 | Yellow |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Nominal Thickness | 1.2 mm |
| Number of Active Tubes | 1 |
| Strength Members | Glass Yarn Armoring |
| Cable Marking Color | White |
| Color Code Standards | Telcordia |
| Inner Tube Diameter | 2.1 mm |
Mechanical Specifications
| Crush Resistance | 1000 N/10 cm |
| Max. Tensile Strength for Installation | 1500 N |
| Min. Bend Radius Installation | 114 mm |
| Min. Bend Radius Operation | 57 mm |
Optical Characteristics
| Fiber Code | Z |
| Performance Option Code | 20 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | Bend-Improved Single-mode (OS2) |
| Maximum Attenuation | 0.34 dB/km / 0.34 dB/km / 0.20 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.A1 |
| Fiber Core Diameter | 8.2 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Coating diameter | 242 µm |
| Dispersion @ 1550 nm | ≤ 18 [ps/(nm*km)] |
| Dispersion @ 1625 nm | ≤ 22 [ps/(nm*km)] |
| Cable cutoff wavelength | 1260 nm |
| Mode-Field Diameter at 1310 nm | 9.2 µm |
| Mode-Field Diameter at 1550 nm | 10.4 µm |
| PMD Link Design Value | ≤ 0.04 ps/√km |
| PMD maximum individual fiber | ≤ 0.1 ps/√km |
Dimensions
| Outer Diameter | 5.7 mm |