012ZEG-33620P20
Central Tube Dielectric Armor Outdoor Cable A-DQ(ZN)B2Y 12F E9 SMF-28e® ULTRA CT 3.0
General Specifications
| Product Number | 012ZEG-33620P20 |
| Installation Methods | Duct |
| Cable type | Central Tube |
| Environment | Outdoor |
| Product type | Dielectric armour |
| Fibre category | Single-mode (OS2) |
| Cable geometry | Round |
Standards
| Fibre Standards | TIA/EIA-492CAAB, IEC 60793-2-50 Type B1.3 and B6-a1, ITU-T G.652.D, ISO/IEC 11801 Ed.2.2 |
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Environmental Conditions
| Temperature range, installation | -5 °C to 50 °C |
| Temperature range, operation | -30 °C to 70 °C |
| Temperature range, storage | -40 °C to 70 °C |
Cable Design
| Cable marking | Metre - Handset - Sine - CORNING - Year - A-DQ(ZN)B2Y 12F E9U CT3.0 |
| Fibre count | 12 |
| Buffer tube colour coding, layer 1 | Yellow |
| Outer jacket colour | Black |
| Outer jacket material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Outer jacket nominal thickness | 1 mm |
| Tensile strength elements and/or armouring - Layer 1 | Laminated glass yarn armour |
| Buffer tube diameter | 3 mm |
| Tape, layer 1 | Water-swellable |
| Cable marking method | Laser printing |
| Fibre colouring | Blue, orange, green, brown, grey, white, red, black, yellow, violet, pink, turquoise |
| Fibres per tube | 12 |
| Colour Code Standards | Telcordia |
Mechanical Specifications
| Crush resistance | 1500 N/10 cm |
| Max. tensile strength for installation | 2000 N |
| Min. bend radius installation | 140 mm |
| Min. bend radius operation | 70 mm |
| Nominal outer diameter | 7 mm |
Optical Characteristics
| Fibre code | Z |
| Performance option code | 20 |
| Fibre category | OS2 |
| Fibre Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fibre name | Bend-Improved Single-mode (OS2) |
| Maximum Attenuation | 0.34 dB/km / 0.34 dB/km / 0.20 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fibre compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.A1 |
| Fibre core diameter | 8.2 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Coating diameter | 242 µm |
| Dispersion @ 1550 nm | ≤ 18 [ps/(nm*km)] |
| Dispersion @ 1625 nm | ≤ 22 [ps/(nm*km)] |
| Cable cutoff wavelength | 1260 nm |
| Mode-Field Diameter at 1310 nm | 9.2 µm |
| Mode-Field Diameter at 1550 nm | 10.4 µm |
| PMD Link Design Value | ≤ 0.04 ps/√km |
| PMD (Polarization Mode Dispersion) maximum individual fibre | ≤ 0.1 ps/√km |
Dimensions
| Cable Weight | 44 kg/km |
Ordering Information
| Maximum delivery length | 6000 m |
Waterblocking technology
Outside Plant (OSP) applications
All-dielectric cable construction
Requires no grounding or bonding
Laminated swelling glass yarns
Improved rodent resistance and longitudinal water protection
UV and microbe resistant
Can be directly buried or installed in ducts
Small diameter and bend radius
Easy installation in space-constrained areas
Fibres colour coding to Telcordia-Bellcore
Easy identification of the individual fibres