95-050-99-X
UniCam® Connectors LC, 50 µm Multimode (OM3/OM4), Black
General Specifications
| Product Number | 95-050-99-X |
| Product type | Field-Installable Connectors |
| Product category | Core product / Fastship |
| Fibre category | 50 µm MM (OM3/OM4) |
| Corning logo | Yes |
| Keyed (security) | No |
| Technology | No-epoxy/no-polish |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Environmental Conditions
| Temperature range, operation | -40 °C to 75 °C |
Design - Connector
| Connector type | LC |
| Housing colour | Black |
| Boot colour | Turquoise |
| Ferrule material | Ceramic |
| Pinned | No |
Mechanical Specifications - Connector
| Nominal fibre outer diameter | 125 µm |
| Tensile strength jacketed cable | 50 N |
| Durability | ≤ 0.2 dB change, 500 rematings, FOTP-21 |
| Tensile strength 900 µm cable | 4.9 N (1.1 lb) change ≤ 0.2 dB, FOTP-6 |
Optical Specifications - Connector
| Polish | UPC |
| Insertion loss, max. | 0.5 dB |
| Reflectance | ≤ -26 dB |
Ordering Information
| Packaging method | Individual Pack |
| Package contents | Connector, Trigger, Crimp Band, Boot (900 µm), Boot (3.0 mm), Boot (2.0 mm) |
| Units per delivery | 1/1 |