TKT-UNICAM-PFC
UniCam® Connector Performance Installation Toolkits High, LC, SC and ST® compatible
General Specifications
| Product Number | TKT-UNICAM-PFC |
| Product type | Connector Tools and Tool Kits |
| Product category | Core product / Fastship |
| Compatibility | LC, SC, ST |
| Technology | No-epoxy/no-polish |
| Product type | Connector Tools and Tool Kits |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | Passed EIA/TIA 568-B.3 |
Dimensions
| Height | 48.26 cm |
| Width | 35.56 cm |
| Depth | 19.69 cm |
| Weight | 3.9 kg |
Ordering Information
| Package contents | UniCam® High-Performance Installation Tool, Flat Fiber Cleaver, VFL Adapters in 1.25 mm and 2.50 mm, Gauge Card, Fiber Preparation Tools, Fiber Cleaning Tools |
| Units per delivery | 1/1 |
Terminates single-mode and multimode fibres
Various installation options
Convenient carrying case
Minimizes setup and teardown time