CL1A8P36-6C-2RCV00
Centrix® XL loaded housings 1U, 3 cassettes, 36 - SC APC adapters with SF pigtails, 108 ports, splice with crimp protection, DIN VDE
General Specifications
| Product Number | CL1A8P36-6C-2RCV00 |
| Product type | Housings |
| Environment | Indoor |
| Fibre category | Single-mode (OS2) |
| Mounting Type | Rack-mount |
| Application | Central Office, Data Centre |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Environmental Conditions
| Temperature range, operation | -40 °C to 70 °C |
Design
| Adapter colour front | Green |
| Pigtail type | 900 µm |
| Splice protectors type | Crimp |
| Number of ports | 108 |
| Colour Code Standards | DIN VDE |
Specifications - Connector A
| Connector type | SC APC |
| Polish | APC |
Dimensions
| Height | 45 mm |
| Width | 514 mm |
| Depth | 290 mm |
| Weight | 4.2 kg |
Ordering Information
| Height Unit | 1 U |
| Shipping weight | 4.5 kg |
| Shipping Height | 55 mm |
| Shipping Width | 550 mm |
| Shipping Depth | 350 mm |
| Units per delivery | 1/1 |