CXLCPP48-A9-2RCV30
Centrix® XL Splice Cassette 24-LC UPC Duplex adapters and 48-LC UPC single fibre pigtails (OS2) Crimp, VDE, pack of 3
General Specifications
| Product Number | CXLCPP48-A9-2RCV30 |
| Product type | Splice cassettes |
| Fibre category | Single-mode (OS2) |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Environmental Conditions
| Temperature range, operation | -40 °C to 70 °C |
Design
| Pigtail type | 900 µm |
| Splice protectors type | Crimp |
| Number of ports | 48 |
| Colour Code Standards | DIN VDE |
Design - Adapter
| Adapter housing colour | Blue |
| Adapter type | LC duplex |
Optical Specification - Hardware
| Insertion Loss | ≤ 0.25 dB |
| Min. Reflectance | -58 dB |
Connector Specs
| Polish | UPC |
| Connector type | LC |
Dimensions
| Weight | 2.4 kg |
Ordering Information
| Shipping weight | 2.5 kg |
| Units per delivery | 3/1 |