EHTMSU042B3PGB004200V8C
Evolv® Home Terminal (EHT) Medium size, Philips Screw lock, Universal Strain relief, Standard sealing, with 42 ports, LC APC Duplex, Pigtails Grade B, No Splitters, 42 pigtails (feeder side), VDE, 8 Crimp splice, Monozone trays
You might also be interested in
General Specifications
| Product Number | EHTMSU042B3PGB004200V8C |
| Suitable for | 900 µm bare fibres |
| Product type | Terminals |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Fibre category | Single-mode (OS2) |
| Mounting Type | Wall-mount, Pole-mount |
Standards
| Fibre Standards | ITU-T G.657.A1 |
| Flame retardance | Class UL94 V-0 |
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Design And Test Criteria | IP 55, IK08 |
Design
| Lockable | Yes |
| Splice tray type | K7 Splice Tray |
| Splitter Module Quantity | 0 |
| Pigtail class | Grade B |
| Housing material | PC ABS |
| Number of pigtails | 42 |
| Number of splice trays | 8 |
| Adapter type front | LC APC duplex |
| Pigtail connector type | LC APC |
| Pigtail type | 900 µm |
| Splice protectors type | Crimp |
| Number of adapters | 21 |
| Colour Code Standards | DIN VDE |
| Lock Position | Front |
| Lock Type | Phillips Head Screw |
Dimensions
| Height | 400 mm |
| Width | 265 mm |
| Depth | 115 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Ordering Information
| Package contents | Mounting kit (3 screws and 3 dowels), Drop cable strain-reliefs (12 pcs) |
| Shipping weight | 1.8 kg |
| Shipping Height | 410 mm |
| Shipping Width | 270 mm |
| Shipping Depth | 120 mm |
| Units per delivery | 1/1 |
Reduced number of loose parts
Easy and fast installation
Can be configured for many scenarios
Intuitive fiber and cable management