MSF-H44848R43F
OptiSheath® MultiPort Flex Splitter Terminal OptiTap®in-line, 1x4 split, single-mode (OS2), bulk packaging
General Specifications
| Product Number | MSF-H44848R43F |
| Product type | Terminals |
| Environment | Outdoor |
| Fibre category | ClearCurve® ZBL |
| Packaging | Bulk Pack |
| Termination | Both ends |
| Installation Methods | Underground |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Design And Test Criteria | Tested to Telcordia GR-771-CORE and applicable sections of GR-1209-CORE and GR-1221-CORE |
Environmental Conditions
| Temperature range, operation | -40 °C to 70 °C |
Design
| Fibre count | 4 |
| Number of ports - cut | 4 |
| Number of single-fibre ports, SC APC connector | 4 |
Mechanical Characteristics
| Cold mate/demate | -40 °C |
| Splitter type | 1x4, no expansion port |
Optical Characteristics
| Fibre code | U |
| Performance option code | 01 |
| Fibre category | OS2 |
| Fibre Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fibre name | ClearCurve® ZBL |
| Maximum Attenuation | 0.4 dB/km / 0.4 dB/km / 0.30 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fibre compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.B3 |
| Fibre core diameter | 8.2 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Coating diameter | 242 µm |
| Dispersion @ 1550 nm | ≤ 18 [ps/(nm*km)] |
| Dispersion @ 1625 nm | ≤ 23 [ps/(nm*km)] |
| Cable cutoff wavelength | 1260 nm |
| Mode-Field Diameter at 1310 nm | 8.6 µm |
| Mode-Field Diameter at 1550 nm | 9.65 µm |
Specifications - Connector A
| Connector type | SC APC OptiTap® Inline Connector (female) |
| Polish | APC |
| Insertion loss, max. | 0.4 dB |
| Insertion loss, typical | ≤ 0.15 dB |
| Reflectance, typical | ≤ -65 dB |
Specifications - Connector B
| Connector type | SC APC OptiTap® Inline Connector (female) |
| Polish | APC |
Dimensions
| Height | 119 mm |
| Depth | 52 mm |
Ordering Information
| Packaging method | Box |
| Units per delivery | 1/1 |
Low profile, small-form-factor multiport terminal
Reduces construction material cost by enabling smaller pedestals and vaults
OptiTap® Cable assembly connector ports in individual tails
Maximum flexibility when installing in congested pit which reduces need for remediation
Corning ClearCurve® bend-insensitive fibre
Ideal for tight bend deployments (5mm minimum bend radius)
Available with 1x4 or 1x8 splitter
Reduces distribution cable fibre count
Environmentally secure and rated to IP68
Eliminates the risk of moisture ingress