MOF-0448FD100M-P
OptiSheath® MultiPort Flex Terminal Stubbed 4F, Single-mode (OS2), 100m
General Specifications
| Product Number | MOF-0448FD100M-P |
| Product type | Terminals |
| Environment | Outdoor |
| Fibre category | Single-mode (OS2) |
| Packaging | Individual Pack |
| Termination | One end |
| Technology | Pushlok |
| Installation Methods | Underground |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Design And Test Criteria | IP68 |
Environmental Conditions
| Temperature range, operation | -40 °C to 70 °C |
Design
| Lockable | No |
| Fibre count | 4 |
| Number of ports - cut | 4 |
| Number of single-fibre ports, SC APC connector | 4 |
| Number of single-fibre ports, SC APC connector | 4 |
| Housing material | Plastic |
| Number of fibres in input cable | 4 |
Mechanical Characteristics
| Cold mate/demate | -40 °C |
| Cable length | 100 m |
Specifications - Connector A
| Connector type | Bare end stub |
| Insertion loss, max. | 0.4 dB |
| Insertion loss, typical | ≤ 0.15 dB |
| Reflectance, typical | ≤ -65 dB (optical return loss) |
Specifications - Connector B
| Connector type | SC APC OptiTap® Inline Connector (female) |
| Polish | APC |
| Insertion loss, max. | 0.4 dB |
| Reflectance, typical | ≤ -65 dB (optical return loss) |
Ordering Information
| Packaging method | Box |
| Units per delivery | 1/1 |
Low profile, small-form-factor multiport terminal
Reduces construction material cost by enabling smaller pedestals and vaults
Custom length stub, splice-on end
Enhanced flexibility when deploying
In-line OptiTap® cable assembly connector ports in individual tails
Maximum flexibility when installing in congested pits which reduces need for remediation
Factory-terminated polished connectors
Eliminates loss associated with excess fusion splices
Environmentally secure and rated to IP68
Eliminates the risk of moisture ingress