288ZH4-S3F42A20
MiniXtend® HD Cable with Binderless* FastAccess™ Technology 288 F, G.657.A1 200, Single-mode (OS2)
General Specifications
| Product Number | 288ZH4-S3F42A20 |
| Installation Methods | Microduct |
| Cable type | Stranded Loose Tube |
| Environment | Outdoor |
| Product type | Dielectric |
| Fibre category | SMF-28® Ultra 200 Optical Fibre |
| Cable geometry | Round |
Standards
| Fibre Standards | TIA/EIA-492CAAB, IEC 60793-2-50 Type B1.3, ITU-T G.652.D, ITU-G.657.A1, ISO/IEC 11801 Ed.2.2 |
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Environmental Conditions
| Temperature range, installation | -15 °C to 60 °C |
| Temperature range, operation | -40 °C to 70 °C |
| Temperature range, storage | -40 °C to 70 °C |
Cable Design
| Cable marking | Meter - Handset - Sine - CORNING - Year -MINIXTEND (R) HD FAB CABLE 8X36 200µm ITU G652.D ITU G657.A1 LT 2.0 |
| Central element | Dielectric |
| Fibre count | 288 |
| Buffer tube colour coding, layer 1 | Blue, orange, green, brown, grey, white, red, black, yellow, violet, pink, turquoise |
| Outer jacket colour | Black |
| Outer jacket material | Polyethylene (PE) |
| Outer jacket nominal thickness | 0.5 mm |
| Buffer tube diameter | 2 mm |
| Number of active tubes | 8 |
| Number of tube positions | 8 |
| Cable marking method | Laser printing |
| Cable marking colour | White |
| Fibre colouring | 1-12 blue, orange, green, brown, slate, white, red, black, yellow, violet, rose, aqua - 13-24 (all with one black ring mark) blue, orange, green, brown, slate, white, red, natural, yellow, violet, rose, aqua - 25-36 (all with two black ring marks) |
| Fibres per tube | 36 |
| Colour Code Standards | Telcordia |
Mechanical Specifications
| Crush resistance (reversible), outdoor cable | 1000 N/10 cm |
| Max. tensile strength, short-term | 1000 N |
| Nominal outer diameter | 8.1 mm |
| Min. Bend Diameter Installation | 328 mm |
| Min. Bend Diameter Operation | 246 mm |
| Min. Duct Size Diameter | 10 mm |
| Optimal Duct Size | 12 mm |
Optical Characteristics
| Fibre code | Z |
| Performance option code | 42 |
| Fibre category | OS2 |
| Fibre Type | Single-mode (OS2) / 200 µm |
| Fibre name | Bend-Improved Single-mode (OS2) |
| Maximum Attenuation | 0.36 dB/km / 0.36 dB/km / 0.22 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fibre compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.A1 |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Coating diameter | 188 µm |
| Cable cutoff wavelength | 1260 nm |
| Mode-Field Diameter at 1310 nm | 9.2 µm |
Dimensions
| Cable Weight | 64 kg/km |
Ordering Information
| Maximum delivery length | 6000 m |
Binderless FastAccess™ Technology
Innovative cable design that reduces cable access time up to 70 percent and lowers the risk of inadvertent fibre damage
Reduced outer cable diameter
High fibre density in microduct systems
Compact and light
CapEx-optimised installations & upgrades
Fully-dielectric
No grounding required
Colour-coded tubes & fibres
Easy identification of tubes & fibres