PMX-3S00726C44T04
PasMAX™ Patch and Splice Unit 4 U, 72 F, with adapters SC APC, single-mode (OS2), single-fibre management, crimp with protectors
You might also be interested in
General Specifications
| Product Number | PMX-3S00726C44T04 |
| Fibre category | Single-mode (OS2) |
| Access type | Front patch access |
| Mounting Type | Wall-mount |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Environmental Conditions
| Temperature range, installation | -5 °C to 50 °C |
| Temperature range, operation | -20 °C to 60 °C |
| Temperature range, storage | -25 °C to 70 °C |
Design
| Lockable | No |
| Fibre count | 72 |
| Cable entry type | From behind |
| Pigtail length | 3 m |
| Pigtail type | 900 µm |
Design - Adapter
| Adapter housing colour | Green |
| Adapter housing material | Composite |
| Adapter type | SC APC |
Connector Specs
| Polish | APC |
| Connector type | SC |
| Housing colour | Grey |
| Housing material | High-grade steel |
Specifications - Connector A
| Housing colour | Grey |
| Housing material | High-grade steel |
Dimensions
| Weight | 7.8 kg |
Ordering Information
| Height Unit | 4 U |
| Shipping weight | 8.2 kg |
| Units per delivery | 1/1 |