EHTSSU006B3PGB000600T1H
Evolv® Home Terminal (EHT) Small size, Philips Screw lock, Universal Strain relief, Standard sealing, with 6 ports, LC APC Duplex, Pigtails Grade B, No Splitters, 6 pigtails (feeder side), Telcordia, 1 Heat shrink, Monozone trays
You might also be interested in
General Specifications
| Product Number | EHTSSU006B3PGB000600T1H |
| Suitable for | 900 µm bare fibres |
| Product type | Terminals |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Fibre category | Single-mode (OS2) |
| Mounting Type | Wall-mount, Pole-mount |
Standards
| Fibre Standards | ITU-T G.657.A1 |
| Flame retardance | Class UL94 V-0 |
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Design And Test Criteria | IP 55, IK08 |
Design
| Lockable | Yes |
| Splice tray type | K7 Splice Tray |
| Splitter Module Quantity | 0 |
| Pigtail class | Grade B |
| Housing material | PC ABS |
| Number of pigtails | 6 |
| Number of splice trays | 1 |
| Adapter type front | LC APC duplex |
| Pigtail connector type | LC APC |
| Pigtail type | 900 µm |
| Splice protectors type | Heat shrink |
| Number of adapters | 3 |
| Colour Code Standards | Telcordia |
| Lock Position | Front |
| Lock Type | Phillips Head Screw |
Dimensions
| Height | 256 mm |
| Width | 175 mm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 0.7 kg |
Ordering Information
| Package contents | Mounting kit (3 screws and 3 dowels), Drop cable strain-reliefs (12 pcs) |
| Shipping weight | 1 kg |
| Shipping Height | 185 mm |
| Shipping Width | 256 mm |
| Shipping Depth | 75 mm |
| Units per delivery | 5/1 |
Reduced number of loose parts
Easy and fast installation
Can be configured for many scenarios
Intuitive fiber and cable management