SFTS-0000CP
Small Floor Terminal (SFT) Splice, crimp
General Specifications
| Product Number | SFTS-0000CP |
| Product type | Terminals |
| Access type | Front access |
| Mounting Type | Wall-mount |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Lockable | Yes |
| Splice tray type | Integrated splice tray |
| Housing material | Plastic |
| Max. cable number in basic unit w/accessories | 1 |
| Number of pigtails | 0 |
| Number of splice trays | 1 |
| Housing colour | White |
| Number of adapters | 0 |
| Number of splice protectors | 0 |
| Total Splice Capacity | 16 single-fibre splices |
| Lock Position | Front |
| Lock Type | Lock mechanism |
Design - Adapter
| Adapter housing material | Plastic |
| Keyed adapter | No |
| Shuttered adapter | No |
| Adapter type | Empty (No adapter installed) |
Dimensions
| Width | 115 mm |
| Weight | 0.3 kg |
Ordering Information
| Shipping weight | 0.33 kg |
| Shipping Height | 145 mm |
| Shipping Width | 175 mm |
| Shipping Depth | 175 mm |
| Units per delivery | 20/1 |
Designed for indoor FTTP applications
Small housing for bend optimised fibres (G657.A & B)
One multifunctional splice tray
Optimised for OptiRise™ Cable Assembly
Suitable for uncut cable installation with storage capacity for overlength
One product for different applications
Splice to horizontal drop cables Splice to Pigtails Field Installable connectors e.g. OptiSnap™