CCS-LBL-PNL
Optional Jumper Shelf/Label Panel 12 F, LC duplex, Single-mode APC, Ribbon, Straight Through
General Specifications
| Product Number | CCS-LBL-PNL |
| Fibre category | Single-mode (OS2) |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Environmental Conditions
| Temperature range, installation | -5 °C to 50 °C |
| Temperature range, operation | -20 °C to 60 °C |
| Temperature range, storage | -25 °C to 70 °C |
Design
| Number of adapters per panel | 6 |
| Adapter colour front | Green |
| Adapter type front | Shuttered LC |
| Panel or module type | EDGE™ |
Cable Design
| Polarity | Classic |
Design - Adapter
| Adapter type | LC Duplex Shuttered |
Optical Specification - Hardware
| Module Insertion Loss, Max | 0.5 dB |
Connector Specs
| Polish | UPC |
| Connector type | LC duplex |
| Ferrule material | Ceramic |
Specifications - Connector A
| Ferrule material | Ceramic |
Dimensions
| Weight | 0.08 kg |
Ordering Information
| Module Capacity | 12 |
| Units per delivery | 1/1 |