FK12-002801J4Z33AA002M
Basic Fiber Optic Pigtail Kit, LSZH, 900 µm Multimode, LSZH, ClearCurve, LBL,LSA UPC, Telcordia Standard, Short strip,2 m
Spécifications générales
| Référence du produit | FK12-002801J4Z33AA002M |
| Flame rating | LSZH/FRNC |
| Fibre category | Single-mode (OS2) |
| Environment | Indoor |
| Application | Fiber to the Premises (FTTP), In-Building Network (IBN), Local Area Network (LAN), Central Office |
Standards
| Reaction to Fire | Eca |
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Intermateability | IEC 61754 |
Environmental Conditions
| Temperature range, installation | -20 °C - 70 °C |
| Temperature range, operation | -20 °C - 70 °C |
Design
| Fibre count | 1 |
| Outer jacket material | LSZH/FRNC |
| Outer jacket colour | Yellow |
| Polarity | Straight-through, TIA-568 type-A |
| Fibres per port | 1 |
Mechanical Characteristics
| Strip length | 150 mm |
| Nominal outer diameter | 0.9 mm |
| Min. bend radius installation | 15 mm |
| Min. bend radius operation | 7.5 mm |
Specifications - Connector A
| Tensile strength jacketed cable | 50 N |
| Durability | ≤ 0.2 dB change, 1000 rematings, FOTP-21 |
| Connector type | No connector |
| Boot type | Simplex |
Specifications - Connector B
| Polish | UPC |
| Insertion loss, max. | 0.25 dB |
| Tensile strength jacketed cable | 50 N |
| Durability | ≤ 0.2 dB change, 1000 rematings, FOTP-21 |
| Boot colour | Blue |
| Connector type | LSA UPC |
| Ferrule material | Ceramic |
| Housing colour | Metal |
| Housing material | Metal |
| Boot type | Simplex |
| Reflectance | ≤ -45 dB |
Dimensions
| Length | 2 m |
Ordering Information
| Packaging method | Box |
| Shipping Height | 190 mm |
| Shipping Width | 250 mm |
| Shipping Depth | 380 mm |
| Units per delivery | 1/1 |
Opérations mondiales
Des sites de fabrication dans le monde entier et une intégration verticale de bout en bout de l'ensemble du processus garantissent un approvisionnement fiable et atténuent les barrières commerciales ou les perturbations de l'approvisionnement
Options de conception flexibles
Choix de matériaux pour les éléments de résistance et les propriétés des fibres en fonction des exigences de l'application
Tests de performance supérieure
Chaque terminaison est testée pour garantir les meilleures performances du réseau
Processus de fabrication de pointe
Les procédés de fabrication exclusifs et la technologie de pointe de Corning permettent d'obtenir des produits d'une constance inégalée