CXL-CAB-F221APGRABC
Centrix® XL Cabinet System 2200x1050x300 mm, side walls, rear wall, plexiglass doors, cable entry, right, bottom channel, assembled, crossconnect
General Specifications
| Product Number | CXL-CAB-F221APGRABC |
| Mounting Type | Cabinet-mount |
| Splice option | Yes |
| Application | Fiber to the Premises (FTTP) |
| Pre-terminated | No |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Dimensions
| Height | 2200 mm |
| Width | 1050 mm |
| Depth | 300 mm |
Ordering Information
| Height Unit | 40 U |
| Units per delivery | 1/1 |
Quick installation feature for Centrix housings
Reduced installation time and labour
Full protection with long doors and side walls available
Enhanced security and fibre protection
Version with bottom channel available
Flexible feeder routing from below
Cable entry on left, right, or both sides (splice version, no hubs section)
Adapts to different feeder directions and layouts