120FR4-T3101A20
ALTOS® Loose Tube Outdoor Duct Cable LT 2.3 10x12 E10 LEAF® ITU G655
Allgemeine Spezifikation
| Produktnummer | 120FR4-T3101A20 |
| Installation Methods | Duct |
| Cable type | Loose tube |
| Environment | Outdoor |
| Product type | Dielectric |
| Fibre category | SM NZ-DSF (G.655) |
| Coding according to EN 60794-1-1 (DIN VDE 0888-100-1) | A-DQ(ZN)2Y |
| Cable geometry | Round |
Standards
| Fibre Standards | ITU-T G.655 (all tables), IEC 60793-2-50 Type B4, TIA/EIA-492-EA00, Telcordia GR-20 |
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Waterblocking | IEC 60794-1-2 F5 |
Environmental Conditions
| Temperature range, installation | -5 °C bis 50 °C |
| Temperature range, operation | -30 °C bis 70 °C |
| Temperature range, storage | -40 °C bis 70 °C |
Cable Design
| Cable marking | Metre - Handset - Sine - CORNING - Year -ALTOS (R) A-DQ(ZN)2Y 10X12 E10 LT 2.3 |
| Central element | Dielectric with Polyethylene coating |
| Fibre count | 120 |
| Number of ripcords | 1 |
| Outer jacket colour | Black |
| Outer jacket material | Linear Low Density Polyethylene (LLDPE) |
| Outer jacket nominal thickness | 1.5 mm |
| Buffer tube colour | Blue, orange, green, brown, grey, white, red, black, yellow, violet |
| Buffer tube diameter | 2.25 mm |
| Central element diameter | 5.4 mm |
| Number of active tubes | 10 |
| Number of tube positions | 10 |
| Tape | Water-swellable |
| Fibre colouring | Blue, orange, green, brown, grey, white, red, black, yellow, violet, pink, turquoise |
| Fibres per tube | 12 |
| Colour Code Standards | Telcordia |
Mechanical Specifications
| Crush resistance | 2000 N/10 cm |
| Max. tensile strength for installation | 2700 N |
| Min. bend radius installation | 235 mm |
| Min. bend radius operation | 200 mm |
| Nominal outer diameter | 13.4 mm |
Optical Characteristics
| Fibre code | F |
| Performance option code | 01 |
| Fibre category | OS2 |
| Fibre Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fibre name | LEAF® |
| Maximum Attenuation | - / - / 0.25 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fibre compliance | ITU-T G.655.D |
Dimensions
| Cable Weight | 131 kg/km |
| Max. cable length per reel/drum | 6000 m |
All-dielectric cable construction
Requires no grounding or bonding
UV- and microbe-resistant
Can be installed in ducts or conduits
Waterblocking technology
OSP (outdoor) applications
Fibres/buffer tubes colour coded to Telcordia-Bellcore
Easy identification of the individual tubes and fibres
Dry cable core by means of water swellable elements
Allows efficient and craft-friendly cable preparation in outdoor applications