CCAHGB-M8002-A030-C0
Cordon cuivre Everon® Datacom classe I, 2xRJ45, Cat.8.1, S/FTP LSZH AWG 26 gris clair, 3 m
General Specifications
| Product Number | CCAHGB-M8002-A030-C0 |
| Type d'assemblage de câbles | Cordon /jarretière toronné(e) |
| Environnement | Intérieur |
| Catégorie | 8.1 |
| Type de câble | S/FTP |
| Sans halogène | Oui |
| Brand | Everon |
Standards
| Flame Retardance | Flame retardant according to IEC 60332-1-2 (single cable) |
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Design and Test Criteria | Compliant with PoE / PoE++ IEEE 802.3af, IEEE 802.3at and IEEE 802.3bt |
| Halogen content test | Low smoke according to IEC 61034 |
| Level of corrosion | Non-corrosive according to IEC 60754-2 |
Conditions externes
| Températures, installation | 0 °C to 50 °C |
| Températures, fonctionnement | -20 °C to 60 °C |
| Transport et stockage intérieur | Dans un environnement sec, pas de lumière solaire directe, température ambiante ≤ 40 °C |
Cable Design
| Conductor Insulation | Halogen-free foam-skin material |
| Twisting | 2 cores to a pair |
| Pair screen | Al-laminated foil around each pair |
| Overall screen | Copper braid, tinned |
| Outer Jacket Material | LSZH/FRNC |
| Outer Jacket Color | Light gray |
Mechanical Specifications
| Min. Bend Radius Installation | 47 mm |
Specifications - Connector A
| Connector Type | RJ45 - 8/8 |
| Durability Cycles | 750 N/A |
| Connector Material | Pin gold plated 50µ inch |
Specifications - Connector B
| Connector Type | RJ45 - 8/8 |
| Durability Cycles | 750 N/A |
| Connector Material | Pin gold plated 50µ inch |
Electrical Specifications
| Mutual capacity | 1200 pF/km |
| Max. loop resistance | 290 Ω/km |
| Insulation Resistance | 5000 MΩ*km |
| Impedance Zo at 1-100 MHz | 100 Ω ± 5% at 100 MHz |
| Surface transfer impedance | 10 N/A |
Dimensions
| Length | 3 m |
| Weight | 13 kg |
Ordering Information
| Packaging Method | Corn Starch Bag |
| Shipping Weight | 0.14 kg |
| Units per Delivery | 1/1 |
Application-neutral due to using all four pairs of RJ45 connectors
Minimum surface transfer impedance of cable (<10 mΩ/m at 10 MHz)
Additional latch protection