XF500006432
Everon® Datacom cuivre V250 non-blindé VOLOCK6UH8, prise V250U, RJ45 Vol, Cat6, sachet de 8, blanc
Especificações gerais
| Número do produto | XF500006432 |
| Catégorie | 6 |
Normes
| RoHS | Ne contient aucune substance dangereuse au sens de la directive RoHS 2011/65/EU |
| Approbations et homologations | ISO/ IEC 11801 Edition 2. Arm 1-2, EN 50173-1 : 2011,ANSI/ TIA/ EIA-568-C.2-2009, ISO/IEC 60603-7-51:2010 |
| Critères de conception et de test | IEEE 802.3 1GBASE-T, IEEE 802.3at |
Conception
| Type de prise | RJ45 - 8/8 |
| Matériau du boîtier | Plastique |
| Couleur | Blanc |
| Diamètre maximal d'isolation | 1,6 mm |
| Conducteur | AWG 24 - 22 |
| Nombre de fils torsadés | 7 |
Spécifications mécaniques
| Surface de contact | Or, 1,27 µm |
| Reproductibilité | Utilisable plusieurs fois |
| Diâmetro do fio sólido | 5 mm para 65 mm |
Spécifications électriques
| Résistance volumétrique | < 200 mΩ |
| Résistance à l'isolation | > 500 MΩ |
| Tension électrique nominale (maximum) | <75 |
Dimensions
| Hauteur | 23 mm |
| Largeur | 18 mm |
| Profondeur | 34 mm |
Informations pour commander
| Méthode d'emballage | Sachet de 8/1 boîte |
| Poids à l'expédition | 135 kg |
| Unités par livraison | 96/1 |
Tool-less jack
Easy and quick to install - reliable connection
The conductors are wired in a single operation
Three cable entry points
Less cable bending required - better compliance with minimum bend radius
No untwisting of pairs before termination
Minimized stripping length - limited pair untwist - pairs kept together, no wire guide required
Accepts solid and stranded conductors
Enables "jack-to-plug" cables to be manufactured using stranded conductors
Accepts solid and stranded conductors
Enables "jack-to-plug" cables to be manufactured using stranded conductors
Hardware Performance
Can be mixed and matched with other Hardware certified copper cable and patchcords
Tested and approved for Power over Ethernet applications (PoE/PoE+/4PPoE) according to IEEE 802.3af, IEEE 802.3at and IEEE 802.3bt up to 90W