ECM-UM12-05-93Q-ULL
EDGE™ Module, Ultra Low Loss 12F, 50 µm multimode (OM4), Shuttered LC PC Duplex to MTP® pinned
通用规范
| Product Type | Modules |
| Fiber Category | 50 µm MM (OM4) |
| Application | Data Center |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Fiber Count | 12 |
| Adapter Type Back | MTP® |
| Adapter Color Back | Aqua |
| Adapter Color Front | Aqua |
| Adapter Type Front | Shuttered LC Duplex |
| Housing Type | Panels and Modules |
| Color | Black |
| Product Family | EDGE |
| Number of Adapters per Panel | 6 |
Cable Design
| Polarity | Universal |
Optical Specification - Hardware
| Module Insertion Loss, Max | 0.35 dB |
| Wavelengths | 850 nm |
Specifications - Connector A
| Connector Type | LC duplex |
| Polish | PC |
| Ferrule Material | Composite |
| Endface Type | PC |
Specifications - Connector B
| Connector Type | MTP® (pinned) |
| Polish | PC |
| Ferrule Material | Ceramic |
| Endface Type | PC |
Dimensions
| Height | 12 mm |
| Width | 99 mm |
| Depth | 125 mm |