020201U3112002M
Fiber Optic Jumper, 1 F, LC to LC, Loose Tube, Riser, 1.2 mm Bend-improved Single-mode (OS2), 2 m
General Specifications
| Product Number | 020201U3112002M |
| Flame Rating | Riser (OFNR) |
| Fiber Category | Bend-improved SM (OS2) |
| Cable Assembly Type | Single fiber |
| Cable Type | Loose Tube |
| Installation Methods | General Building Applications, Riser |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Fiber Count | 1 |
| Outer Jacket Material | Riser (OFNR) |
| Outer Jacket Color | Yellow |
Mechanical Specifications
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 40 N (8.99 lbf) |
| Max. Tensile Strength, Long-Term | 12 N (2.7 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 12 mm (0.47 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 6 mm (0.24 in) |
Specifications - Connector A
| Reflectance, Typical | ≤ -59 dB |
| Polish | UPC |
| Insertion Loss, Typical | 0.5 dB |
| Keyed (security) | No |
| Boot Color | Blue |
| Connector Type | LC Simplex |
| Ferrule Material | Ceramic |
| Housing Color | Blue |
| Housing Material | Composite |
Specifications - Connector B
| Reflectance, Typical | ≤ -59 dB |
| Polish | UPC |
| Insertion Loss, Typical | 0.5 dB |
| Boot Color | Blue |
| Connector Type | LC |
| Ferrule Material | Ceramic |
| Housing Color | Blue |
| Housing Material | Composite |
| Boot Type | Simplex |
Dimensions
| Length | 2 m (6.56 ft) |
| Outer Diameter | 1.2 mm (0.05 in) |
Ordering Information
| Units per Delivery | 1/1 |