050502K5120001M
Fiber Optic Jumper, 2 F, LC Duplex to LC Duplex, Zipcord Cable, Riser, 2.0 mm legs Standard LC Duplex MM / Standard LC Duplex MM, OM1 62.5um, 2F, Zipcord Riser, Standard Orange Jacket 1 Meters
General Specifications
| Product Number | 050502K5120001M |
| Flame Rating | Riser (OFNR) |
| Fiber Category | 62.5 µm MM (OM1) |
| Cable Assembly Type | Two Fiber |
| Cable Type | Tight-Buffered |
| Installation Methods | General Building Applications, Riser |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Fiber Count | 2 |
| Outer Jacket Color | Orange |
Mechanical Specifications
| Nominal Outer Diameter | 4 mm (0.16 in ) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | K |
| Performance Option Code | 30 |
| Fiber Category | OM1 |
| Fiber Type | Multimode |
| Fiber Name | 62.5 µm MM (OM1) |
| Maximum Attenuation | 3.4 dB/km / 1.0 dB/km |
| Wavelengths | 850 nm / 1300 nm |
| Fiber Compliance | ISO/IEC 11801 |
| Fiber Core Diameter | 62.5 µm |
| Coating diameter | 242 µm |
| Serial 1 Gigabit Ethernet | 300 m / 550 m |
| Serial 10 Gigabit Ethernet | 33 m / - |
| Minimum Effective Modal Bandwidth (EMB) | 220 MHz*km / - |
| Min. Overfilled Launch (OFL) Bandwidth | 200 MHz*km / 500 MHz*km |
Specifications - Connector A
| Insertion Loss, Typical | 0.35 dB |
| Boot Color | Black |
| Connector Type | LC duplex |
| Ferrule Material | Ceramic |
| Housing Color | Beige |
| Housing Material | Composite |
Specifications - Connector B
| Insertion Loss, Typical | 0.35 dB |
| Boot Color | Black |
| Connector Type | LC duplex |
| Ferrule Material | Ceramic |
| Housing Color | Beige |
Dimensions
| Length | 1 m (3.28 ft) |
Ordering Information
| Units per Delivery | 1/1 |
Furcation - Connector A
| Leg Length | 254 mm -0 / +38.1mm (10 in -0 / +1.5in) |
| Leg Diameter | 2 mm (0.08 in) |
| Plug Type | Heat-shrink sleeve |
| Plug Height | 5.5 mm (0.22 in) |
| Plug Width | 3.5 mm (0.14 in) |
| Plug Depth | 25.4 mm (1 in) |
Furcation - Connector B
| Leg Diameter | 2 mm (0.08 in) |
| Plug Type | Heat-shrink sleeve |
| Plug Height | 5.5 mm (0.22 in) |
| Plug Width | 3.5 mm (0.14 in) |
| Plug Depth | 25.4 mm (1 in) |
| Leg Length | 254 mm (10 in) |
Flame-retardant jacket
Rugged and durable
Superior Performance Testing
Every termination is tested to ensure the highest in network performance
State-of-the-art manufacturing processes
Advanced technology results in unsurpassed product consistency and quality
Corning advantage
Integrated developer and manufacturer of cable, connectors and fiber to ensure overall cable assembly performance