288ZVZ-14101D20
LSZH UltraRibbon Gel-Free Cables 288 F, SMF-28 Ultra fiber, Single-mode (OS2)
General Specifications
| Product Number | 288ZVZ-14101D20 |
| Installation Methods | Duct, Riser, Horizontal, Aerial, Direct Buried |
| Cable Type | Ribbon |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Product Type | Interlocking Armor |
| Fiber Category | SMF-28® Ultra |
| Flame Rating | LSZH (OFN-LS) |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | National Electrical Code® (NEC®) OFN-LS |
| Design and Test Criteria | ANSI/ICEA S-104-696, Telcordia GR-409, UL-1666, CSA FT-4 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | -10 °C to 60 °C (14 °F to 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
Cable Design
| Buffer Tube Color | Natural |
| Fiber Count | 288 |
| Buffer Tube Diameter | 14 mm (0.55 in) |
| Number of Ripcords | 2 |
| Fiber Coloring | Blue, Orange, Green, Brown, Slate, White, Red, Black, Yellow, Violet, Rose, Aqua |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Material | Flame-Retardant, UV-Resistant |
| Tensile Strength Elements and/or Armoring - Layer 1 | Dielectric strength members |
| Tape | Water-swellable |
| Tape, Layer 1 | Flame-retardant tape |
| Tape, Layer 2 | Flame-retardant tape |
| Tape, Layer 3 | Water-swellable |
| Ribbons per Tube | 12 |
| Fibers per Ribbon | 24 |
Mechanical Specifications
| Max. Tensile Strength, Long-Term | 810 N (182.1 lbf) |
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 810 N (182.1 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 3225 mm (126.97 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 215 mm (8.46 in) |
| Nominal Outer Diameter | 21.5 mm (0.85 in ) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | Z |
| Performance Option Code | 01 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | Bend-Improved Single-mode (OS2) |
| Maximum Attenuation | 0.4 dB/km / 0.4 dB/km / 0.3 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.A1 |
Dimensions
| Cable Weight | 359.49 kg/km (241.57 lb/1000 ft) |
288 up to 432 fibers in a compact gel-free design
Maximizes use of critical duct space
Hand-splittable ribbon
Facilitates mass-fusion splicing with 12-fiber units and no stray fibers
12-fiber ribbons individually numbered
Easy identification
Fiber and ribbon geometries
Provide excellent mass fusion splicing results
Flame-retardant, UV-resistant jacket
Rugged and durable, indoor/outdoor use
Common installations
Outdoor aerial and duct