001UB4-14701RF9-US
Round ROC Indoor/Outdoor Gel-Free Dielectric Cable 1 F, ClearCurve® ZBL, Single-mode (OS2), BEAD-BABA
General Specifications
| Product Number | 001UB4-14701RF9-US |
| Installation Methods | Aerial, Direct Buried, Duct, Horizontal, Jetting, Riser, Drop |
| Cable Type | Single Tube |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Product Type | Dielectric |
| Fiber Category | ClearCurve® ZBL |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Compliance | BEAD-BABA |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | -30 °C to 70 °C (-22 °F to 158 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
Cable Design
| Fiber Count | 1 |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Material | Polyethylene (PE) |
| Tensile Strength Elements and/or Armoring - Layer 1 | Dielectric strength members |
| Inner Jacket Material | Flame-retardant |
| Tight Buffer Color | White |
| Cable Print Unit of Measure | Feet |
Mechanical Specifications
| Max. Tensile Strength, Long-Term | 400 N (89.92 lbf) |
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 1350 N (303.49 lbf) |
| Min. Bend Radius Operation | 63 mm (2.48 in) |
| Nominal Outer Diameter | 5.4 mm (0.21 in ) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | U |
| Performance Option Code | 01 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | ClearCurve® ZBL |
| Maximum Attenuation | 0.4 dB/km / 0.4 dB/km / 0.30 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.B3 |
| Fiber Core Diameter | 8.2 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Coating diameter | 242 µm |
| Dispersion @ 1550 nm | ≤ 18 [ps/(nm*km)] |
| Dispersion @ 1625 nm | ≤ 23 [ps/(nm*km)] |
| Cable cutoff wavelength | 1260 nm |
| Mode-Field Diameter at 1310 nm | 8.6 µm |
| Mode-Field Diameter at 1550 nm | 9.65 µm |
Dimensions
| Cable Weight | 30 kg/km (20.16 lb/1000 ft) |
Ordering Information
| Package Contents | 485 m gross weight 15 kg; no specialized equipment needed (1,000 ft gross weight 20 lbs; no specialized equipment needed) |