006TDF-31390D27
FREEDM® Mini Cable 6 F, 50 µm multimode (OM4), Riser
General Specifications
| Product Number | 006TDF-31390D27 |
| Installation Methods | Aerial, Duct, Horizontal, Riser |
| Cable Type | Loose Tube |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Product Type | Dielectric |
| Fiber Category | 50 µm MM (OM4) |
| Flame Rating | Riser (OFNR) |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Design and Test Criteria | ICEA S-104-696 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | 0 °C to 60 °C (32 °F to 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
Cable Design
| Fiber Count | 6 |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Material | Flame-Retardant, UV-Resistant |
| Tensile Strength Elements and/or Armoring - Layer 1 | Water-Swellable Strength Yarns |
| Fiber Coloring | Blue, Orange, Green, Brown, Slate, White |
| Color Code Standards | Telcordia |
Mechanical Specifications
| Crush Resistance | 220 N/cm |
| Max. Tensile Strength, Long-Term | 675 N (151.75 lbf) |
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 1335 N (300.12 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 96 mm (3.78 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 48 mm (1.89 in) |
| Nominal Outer Diameter | 4.8 mm (0.19 in ) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | T |
| Performance Option Code | 90 |
| Fiber Category | OM4 |
| Fiber Type | Multimode |
| Fiber Name | 50 µm MM (OM4) |
| Maximum Attenuation | 3.0 dB/km / 1.0 dB/km |
| Wavelengths | 850 nm / 1300 nm |
| Fiber Compliance | IEC 60793-2-10 |
| Fiber Core Diameter | 50 µm |
| Serial 1 Gigabit Ethernet | 1000 m / 600 m |
| Serial 10 Gigabit Ethernet | 550 m / - |
| Minimum Effective Modal Bandwidth (EMB) | 4700 MHz*km / - |
| Min. Overfilled Launch (OFL) Bandwidth | 3500 MHz*km / 500 MHz*km |
Dimensions
| Cable Weight | 19.7 kg/km (13.24 lb/1000 ft) |
Waterblocking technology
OSP (outdoor) applications
Small diameter and bend radius
Easy installation in space-constrained areas
Color-coded 250 µm fibers
Quick and easy identification
All-dielectric construction
Requires no grounding or bonding
UV-resistant, flame-retardant jacket
Rugged, durable and easy to strip
Lightweight
Increased sustainability