024ZDP-31301D27
FREEDM® Mini Cable 24 F, SMF-28® Ultra, Plenum
General Specifications
| Product Number | 024ZDP-31301D27 |
| Installation Methods | Aerial, Duct, Horizontal, Riser, Plenum |
| Cable Type | Loose Tube |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Product Type | Dielectric |
| Fiber Category | SMF-28® Ultra |
| Flame Rating | Plenum (OFNP) |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | National Electrical Code® (NEC®) OFNP, FT-6 |
| Design and Test Criteria | ICEA S-104-696 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | 0 °C to 60 °C (32 °F to 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
Cable Design
| Fiber Count | 24 |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Material | Flame-Retardant, UV-Resistant |
| Tensile Strength Elements and/or Armoring - Layer 1 | Water-Swellable Strength Yarns |
| Fiber Coloring | Blue, Orange, Green, Brown, Slate, White, Red, Black, Yellow, Violet, Rose, Aqua |
| Color Code Standards | Telcordia |
Mechanical Specifications
| Crush Resistance | 220 N/cm |
| Max. Tensile Strength, Long-Term | 675 N (151.75 lbf) |
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 1335 N (300.12 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 96 mm (3.78 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 48 mm (1.89 in) |
| Nominal Outer Diameter | 4.8 mm (0.19 in ) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | Z |
| Performance Option Code | 01 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | Bend-Improved Single-mode (OS2) |
| Maximum Attenuation | 0.4 dB/km / 0.4 dB/km / 0.3 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.A1 |
Dimensions
| Cable Weight | 22.1 kg/km (14.85 lb/1000 ft) |
Waterblocking technology
OSP (outdoor) applications
Small diameter and bend radius
Easy installation in space-constrained areas
Color-coded 250 µm fibers
Quick and easy identification
All-dielectric construction
Requires no grounding or bonding
UV-resistant, flame-retardant jacket
Rugged, durable and easy to strip
Lightweight
Increased sustainability