048Z8P-61131-A3
FREEDM® One Unitized, Interlocking Armored, Tight-Buffered Cable, Plenum 48 F, SMF-28® Ultra fiber, Single-mode (OS2)
General Specifications
| Product Number | 048Z8P-61131-A3 |
| Installation Methods | Aerial, Direct Buried, Duct, Horizontal, Riser |
| Cable Type | Tight-Buffered |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Product Type | Interlocking Armor |
| Fiber Category | SMF-28® Ultra |
| Flame Rating | Plenum (OFNP) |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | National Electrical Code® (NEC®) OFCP, CSA FT-6 |
| Design and Test Criteria | ICEA S-104-696 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | 0 °C to 60 °C (32 °F to 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
Cable Design
| Central Element | Dielectric |
| Fiber Count | 48 |
| Number of Ripcords | 2 |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Material | Flame-Retardant, UV-Resistant |
| Tensile Strength Elements and/or Armoring - Layer 1 | Dielectric strength members |
| Tensile Strength Elements and/or Armoring - Layer 2 | Interlocking Armor |
| Fibers per Subunit | 6 |
| Number of Active Tubes | 8 |
| Subunit Color | Yellow |
| Subunit Diameter | 4.4 mm (0.17 in) |
| Tight Buffer Color | Blue, Orange, Green, Brown, Slate, White, Red, Black, Yellow, Violet, Rose, Aqua |
| Flame Rating | Plenum (OFNP) |
Mechanical Specifications
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 2700 N (606.98 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 411 mm (16.18 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 274 mm (10.79 in) |
| Nominal Outer Diameter | 27.4 mm (1.08 in ) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | Z |
| Performance Option Code | 31 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | Bend-Improved Single-mode (OS2) |
| Maximum Attenuation | 0.4 dB/km / 0.4 dB/km / 0.4 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.A1 |
Dimensions
| Cable Weight | 576 kg/km (387.05 lb/1000 ft) |
6-fiber jacketed subunits
Quick and easy identification
Flexible interlocking armor
Up to seven times the crush protection compared to non-armored cables
Eliminates cable transition at building entrance
Reduces installation time and cost
Tight-buffered design
Eliminates need for fan-out kits