036E8P-61131-29
FREEDM® One Unitized, Tight-Buffered Cable, Plenum 36 F, Single-mode (OS2)
General Specifications
| Product Number | 036E8P-61131-29 |
| Installation Methods | Direct Buried, Duct, Riser, Horizontal |
| Cable Type | Tight-Buffered |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Product Type | Distribution |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
| Flame Rating | Plenum (OFNP) |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | National Electrical Code® (NEC®) OFNR, UL-1666, CSA FT-4 |
| Design and Test Criteria | ICEA S-104-696 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | 0 °C to 60 °C (32 °F to 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
Cable Design
| Central Element | Dielectric |
| Fiber Count | 36 |
| Number of Ripcords | 2 |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Material | Flame-Retardant, UV-Resistant |
| Fibers per Subunit | 6 |
| Number of Active Tubes | 6 |
| Subunit Color | Yellow |
| Subunit Diameter | 4.4 mm (0.17 in) |
| Tape | Water-swellable |
| Tight Buffer Color | Blue, Orange, Green, Brown, Slate, White |
| Flame Rating | Plenum (OFNP) |
Mechanical Specifications
| Max. Tensile Strength, Long-Term | 800 N (179.85 lbf) |
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 2670 N (600.24 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 255 mm (10.04 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 170 mm (6.69 in) |
| Nominal Outer Diameter | 17 mm (0.67 in ) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | E |
| Performance Option Code | 31 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | Single-mode (OS2) |
| Maximum Attenuation | 0.4 dB/km / 0.4 dB/km / 0.4 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.652.D |
Dimensions
| Cable Weight | 265.1 kg/km (178.14 lb/1000 ft) |
6-fiber jacketed subunits
Quick and easy identification
Waterblocking technology
OSP (outdoor) applications
Small diameter and bend radius
Easy installation in space-constrained areas
Color-coded fibers
Quick and easy identification
All-dielectric construction
Requires no grounding or bonding
UV-resistant, flame-retardant jacket
Rugged, durable and easy to strip