192TUF-T4191DA1
FREEDM® Loose Tube, Gel-Free, Interlocking Armored Cable, Riser 192 F, 50 µm multimode, extended 10G distance (OM4)
Allgemeine Spezifikation
| Produktnummer | 192TUF-T4191DA1 |
| Installation Methods | Aerial, Direct Buried, Duct, Horizontal |
| Cable Type | Loose Tube |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Product Type | Interlocking Armor |
| Fiber Category | 50 µm MM (OM4+) |
| Flame Rating | Riser (OFNR) |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | National Electrical Code® (NEC®) OFCR |
| Common Installations | Outdoor aerial and duct, indoor vertical riser and general purpose horizontal according to National Electrical Code® (NEC®) Article 770 |
| Design and Test Criteria | ANSI/ICEA S-104-696, CSA FT-4 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | -10 °C bis 60 °C (14 °F bis 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -40 °C bis 70 °C (-40 °F bis 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C bis 70 °C (-40 °F bis 158 °F ) |
Cable Design
| Central Element | Dielectric |
| Fiber Count | 192 |
| Number of Ripcords | 2 |
| Buffer Tube Color Coding, Layer 1 | Blue, Orange, Green, Brown |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Material | Flame-Retardant, UV-Resistant |
| Tensile Strength Elements and/or Armoring - Layer 1 | Interlocking Armor |
| Buffer Tube Diameter | 2.5 mm (0.1 in) |
| Inner Jacket Material | Flame-Retardant, UV-Resistant |
| Number of Active Tubes | 16 |
| Number of Filling Elements | 2 |
| Number of Tube Positions | 18 |
| Tape | Water-swellable |
| Tape, Layer 2 | Water-swellable |
| Tape, Layer 3 | Flame-retardant tape |
| Tape, Layer 4 | Water-swellable |
| Fiber Coloring | Blue, Orange, Green, Brown, Slate, White, Red, Black, Yellow, Violet, Rose, Aqua |
| Fibers per Tube | 12 |
| Color Code Standards | Telcordia |
Mechanical Specifications
| Max. Tensile Strength, Long-Term | 810 N (182.1 lbf) |
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 2700 N (606.98 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 383 mm (15.08 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 255 mm (10.04 in) |
| Nominal Outer Diameter | 24.9 mm (0.98 in ) |
Dimensions
| Cable Weight | 413 kg/km (277.52 lb/1000 ft) |
Livre-Gel tecnologia waterblocking
Preparação cabo-friendly Artesanato
Design do tubo loose
Desempenho estável e compatibilidade com todos os tipos de fibras comuns
Tubos e fibras codificadas por cor
Identificação fácil e rápida
Flexible interlocking armor
Up to seven times the crush protection compared to non-armored cables
Instalações comuns
Aéreo e duto externos; riser vertical e horizontal de uso geral de acordo com o Artigo 770 do NEC