048T8F-61131-A1
FREEDM® One Unitized, Interlocking Armored, Tight-Buffered Cable, Riser 48 F, 50 µm multimode (OM2)
General Specifications
| Product Number | 048T8F-61131-A1 |
| Installation Methods | Aerial, Direct Buried, Duct, Horizontal, Riser |
| Cable Type | Tight-Buffered |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Product Type | Interlocking Armor |
| Fiber Category | 50 µm MM (OM2) |
| Flame Rating | Riser (OFCR) |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | National Electrical Code® (NEC®) OFNP, FT-6 |
| Design and Test Criteria | ICEA S-104-696 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | -10 °C to 60 °C (14 °F to 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
Cable Design
| Central Element | Dielectric |
| Fiber Count | 48 |
| Number of Ripcords | 2 |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Material | Flame-Retardant, UV-Resistant |
| Tensile Strength Elements and/or Armoring - Layer 1 | Dielectric strength members |
| Tensile Strength Elements and/or Armoring - Layer 2 | Interlocking Armor |
| Fibers per Subunit | 6 |
| Number of Active Tubes | 8 |
| Subunit Color | Orange |
| Subunit Diameter | 4.4 mm (0.17 in) |
| Tight Buffer Color | Blue, Orange, Green, Brown, Slate, White |
| Flame Rating | Riser (OFCR) |
Mechanical Specifications
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 2700 N (606.98 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 393 mm (15.47 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 262 mm (10.31 in) |
| Nominal Outer Diameter | 26.2 mm (1.03 in ) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | T |
| Performance Option Code | 31 |
| Fiber Category | OM2 |
| Fiber Type | Multimode |
| Fiber Name | 50 µm MM (OM2) |
| Maximum Attenuation | 2.8 dB/km / 1.0 dB/km |
| Wavelengths | 850 nm / 1300 nm |
| Fiber Compliance | IEC 60793-2-10 |
| Fiber Core Diameter | 50 µm |
| Serial 1 Gigabit Ethernet | 750 m / 600 m |
| Serial 10 Gigabit Ethernet | 150 m / - |
| Minimum Effective Modal Bandwidth (EMB) | 950 MHz*km / - |
| Min. Overfilled Launch (OFL) Bandwidth | 700 MHz*km / 500 MHz*km |
Dimensions
| Cable Weight | 4685 kg/km (3148.17 lb/1000 ft) |
6-fiber jacketed subunits
Quick and easy identification
Flexible interlocking armor
Up to seven times the crush protection compared to non-armored cables
Eliminates cable transition at building entrance
Reduces installation time and cost
Tight-buffered design
Eliminates need for fan-out kits