216ZH4-Y4F40A20
MiniXtend® HD Cable with Binderless* FastAccess® Technology 216 F, SMF-28® Ultra fiber, Single-mode (OS2)
Especificações gerais
| Número do produto | 216ZH4-Y4F40A20 |
| Installation Methods | Microduct |
| Cable Type | Stranded Loose Tube |
| Environment | Outdoor |
| Product Type | Dielectric |
| Fiber Category | SMF-28® Ultra 200 Optical Fiber |
| Coding according to EN 60794-1-1 (DIN VDE 0888-100-1) | A-DQ(ZN)2Y |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | -15 °C para 60 °C (5 °F para 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -40 °C para 70 °C (-40 °F para 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C para 70 °C (-40 °F para 158 °F ) |
Cable Design
| Central Element | Dielectric |
| Fiber Count | 216 |
| Buffer Tube Color Coding, Layer 1 | Blue, Orange, Green, Brown, Slate, White, Red, Black, Yellow |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Material | Polyethylene (PE) |
| Outer Jacket Nominal Thickness | 0.5 mm (0.02 in) |
| Buffer Tube Diameter | 1.7 mm (0.07 in) |
| Number of Active Tubes | 9 |
| Number of Tube Positions | 9 |
| Fiber Coloring | Blue, Orange, Green, Brown, Slate, White, Red, Black, Yellow, Violet, Rose, Aqua |
| Fibers per Tube | 24 |
| Color Code Standards | Telcordia |
Mechanical Specifications
| Crush Resistance | 1000 N/10 cm |
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 1334 N (299.9 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 160 mm (6.3 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 120 mm (4.72 in) |
| Nominal Outer Diameter | 8 mm (0.31 in ) |
| Min. Duct Size Diameter | 10 mm (0.39 in) |
| Optimal Duct Size | 12 mm (0.47 in) |
Características ópticas
| Código da fibra | Z |
| Código de opção de desempenho | 40 |
| Categoria da fibra | OS2 |
| Tipo de fibra | Single-mode (OS2) / 200 µm |
| Nome da fibra | Monomodo de curvatura aprimorada (OS2) |
| Atenuação máxima | 0.34 dB/km / 0.34 dB/km / 0.20 dB/km |
| Comprimentos de onda | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Conformidade de fibra | ITU-T G.652.D e ITU-T G.657.A1 |
| Diâmetro da casca | 125 µm |
| Diâmetro do revestimento | 188 µm |
| Comprimento de onda de corte do cabo | 1260 nm |
| Diâmetro do campo modal em 1310 nm | 9,2 µm |
Dimensions
| Cable Weight | 59 kg/km |
| Max. cable length per reel/drum | 6000 m |
Binderless FastAccess® Technology
Innovative cable design that reduces cable access time up to 70 percent and lowers the risk of inadvertent fiber damage
Reduced outer cable diameter
High fiber density in microduct systems
Compact and light
CapEx-optimized installations and upgrades
Fully dielectric
No grounding required
Color-coded tubes and fibers
Easy identification of tubes and fibers