SOC-LC-900-OM4
FuseLite® Connectors LC 50 µm multimode (OM2/3/4)
General Specifications
| Product Number | SOC-LC-900-OM4 |
| Product Type | Field-Installable Connectors |
| Fiber Category | 50 µm MM (OM2/OM3/OM4) |
| Compatibility | LC |
| Corning Logo | Yes |
| Keyed (security) | No |
| Technology | Fuse-On |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | Telcordia GR-326-CORE and GR-1081-CORE compliant |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 75 °C (-40 °F to 167 °F ) |
Design - Connector
| Connector Type | LC |
| Housing Color | Aqua |
| Housing Material | Composite |
| Boot Color | Aqua |
| Ferrule Material | Composite |
| Pinned | No |
Optical Specifications - Connector
| Polish | PC |
| Insertion Loss, Max. | 0.25 dB |
| Reflectance | < -30 dB |
Ordering Information
| Packaging Method | Individual Pack |
| Units per Delivery | 1/1 |