PR4E4101259-C7001B
Pretium® Connector Housing, stubbed 4 rack units, 144 F, SC duplex connectors, ribbon cable, riser, top-right cable entry, 10 m, Single-mode (OS2)
General Specifications
| Product Number | PR4E4101259-C7001B |
| Product Type | Housings |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
| Cable type stubbed | Ribbon Riser Indoor Cable |
| Mounting Type | Rack-mount |
| Application | Data Center, Enterprise Networks |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Fiber Count | 144 |
| Adapter Type Front | SC Duplex |
| Cable Entry Direction | Top-right |
| Connectorization Configuration | Standard product (no dual-end connectorization) |
| Housing Type | PCH |
| Panel or Module Type | CCH |
Design - Adapter
| Housing Color | Gray |
| Adapter Type | SC Duplex |
Mechanical Specifications
| Cable Length | 10 m (32.8 ft) |
| Number of Cables | 1 |
Connector Specs
| Polish | UPC |
| Housing Color | Gray |
Specifications - Connector A
| Polish | UPC |
Dimensions
| Height | 18 cm |
| Width | 43 mm (1.69 in) |
| Depth | 41 cm |
Ordering Information
| Height Unit | 4 U |
| Package Contents | Pretium® Connector Housing, stubbed, 4 rack units, 144F, SC duplex connectors, ribbon cable, riser, top-right cable entry, Single-mode (OS2), 10 m |
| Units per Delivery | 1/1 |
Quality tested
Superior performance
Factory-quality termination
Reduces time and cost
Variety of connector and cable types
Various installation options