CML24M24-A9-1RJ000
Enhanced Management Frame (EMF) Modules with Adapters and Pigtails Left-side, 24 F module, Single-mode (OS2), LC UPC connectors, ribbon pigtails, 1 m
General Specifications
| Product Number | CML24M24-A9-1RJ000 |
| Product Type | Modules |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
| Cable type stubbed | Ribbon |
| Application | Carrier Networks, Central Office |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Pigtail Length | 1 m (3.28 ft) |
| Adapter Color Front | Blue |
| Panel or Module Type | EMF |
| Number of Adapters | 24 |
Cable Design
| Fiber Count | 24 |
Design - Adapter
| Adapter Type | LC duplex |
Connector Specs
| Polish | UPC |
| Connector Type | LC duplex |
Dimensions
| Height | 139.7 mm (5.5 in) |
| Width | 219.2 mm (8.63 in) |
| Depth | 298.4 mm (11.75 in) |
Ordering Information
| Units per Delivery | 1/1 |
Individual 24-fiber modules
Maximize scalability and modularity
Modules extend/retract independently
Minimizes connector disturbance
Transparent Module
Easy Internal Inspection
Module Handle Folds Down
Enhanced Connector Access