80611622897
PLC Splitter Large Hard Case terminated with SC APC connectors 1x64 PLC Splitter with SC APC
General Specifications
| Product Number | 80611622897 |
| Fiber Category | Bend-insensitive SM (OS2) |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| ITU | ITU-TG.657.A1 (OS2) |
Design
| Splitter input connector | SC APC, Standard |
| Splitter output connector | SC APC, Standard |
Optical Specification - Hardware
| Splitter Insertion Loss Max | 20.3 dB |
| Splitter PDL (Polarization Dependent Loss) | 0.3 dB |
| Splitter Uniformity | 1.8 dB |
| Splitter Directivity | 55 dB |
| Wavelengths | 1260 nm to 1650 nm (operating) |
Dimensions
| Height | 20 mm (0.79 in) |
Ordering Information
| Units per Delivery | 1/1 |