DHXA91B441600ZZNDO
Dense Wavelength Division Multiplexing Shelf 1RU, MUX-DEMUX, 44 CH: 16-59, Gaussian AAWG
General Specifications
| Product Number | DHXA91B441600ZZNDO |
| Access Type | Front |
| Multiplexing type | DWDM |
| Mounting Type | Rack-mount |
| Application | Central Office |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Operation | -5 °C to 65 °C (23 °F to 149 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C to 85 °C (-40 °F to 185 °F ) |
Design
| Housing Material | Aluminum |
| Adapter Color Front | Blue |
| Adapter Type Front | LC UPC |
| Housing Type | Rack-mount |
| Product Family | DWDM |
| Number of Ports | 98 |
Design - Adapter
| Housing Color | Blue |
| Adapter Type | LC UPC |
| Insert | Ceramic |
Optical Specification - Hardware
| Number of Mux/Demux Channels | 44 |
| Channel Spacing | 100 GHz |
| Return Loss, min. | 40 dB |
| Port Directivity, min. | 50 dB |
| Polarization Dependent Loss, max. | 0.5 dB |
| Optical Power any Port, max. | 300 mW |
| PMD Link Design Value | 0.5 ps/(nm*km) |
| OTDR Port Isolation, max. (over 1530-1565 nm) | 30 dB |
| Channel Ripple, Max. | 1.7 dB |
| OTDR Port Insertion Loss, max. (Com port <> OTDR port at 1610-1660 nm) | 1 dB |
| Passband at DWDM Channel 1 dB Min. | 0.2 nm |
| Passband at DWDM Channel 3 dB Min. | 0.4 nm |
| Passband at DWDM Channel 20 dB Max. | 1.2 nm |
| Insertion Loss Uniformity, Max. (COM Port <> DWDM port | 1.2 dB |
| Total Crosstalk, max | 22 dB |
| Insertion Loss (Mux MS In Port => Com Tx Port at 1530-1565 nm, max.) | 0.8 dB |
| Insertion Loss (DWDM Rx Port => Mux Tap Port at 1530-1565 nm, max.) | 23.5 dB |
| Insertion Loss (DWDM Rx Port => Mux MS Out Port at DWDM wavelength, max.) | 3.8 dB |
| Insertion Loss (Com Rx Port => Demux MS ut at 1530-1565 nm, max.) | 19.4 dB |
| Insertion Loss (Com Rx Port => Demux Tap Port at 1530-1565 nm, max.) | 23.5 dB |
| Insertion Loss (Demux MS in => DWDM Tx Port at DWD wavelength, max.) | 3.5 dB |
| Isolation (Com Tx => Mux MS in over 1610-1660 nm, min.) | 15 dB |
| Isloation (Com Rx => Demux MS Out over 1610-1660 nm, min.) | 15 dB |
| ITU Channel Plan | 16 to 59 |
| Fiber Tensile Load | 5 N (1.12 lbf) |
| Insertion Loss When Mux Ms Connected To Mux Ms Out With External Jumper Max | 4.6 dB |
| Insertion Loss Demux When Demux Ms In Connected To Demux Ms Out With External Jumper | 4.6 dB |
| OTDR Port Wavelengths | 1610 nm nm to 1660 nm nm |
Connector Specs
| Polish | UPC |
| Connector Type | LC |
Specifications - Connector A
| Housing Color | Gray |
| Housing Material | Aluminum |
| Ferrule Material | Ceramic |
Dimensions
| Height | 44 mm (1.73 in) |
| Width | 440 mm (17.32 in) |
| Depth | 230 mm (9.06 in) |
| Weight | 15 kg |
Ordering Information
| Packaging Method | Cardboard box |
| Weight | 1.5 kg |
| Package Contents | 1RU Shelf, (2) loopback jumpers |
| Shipping Weight | 2.5 kg |
| Units per Delivery | 1/1 |