ETM-5C-G
EDGE™ Tap Module Single-mode (OS2), 50/50 split ratio (live/tap), one front-mounted pinned red MTP® adapter labeled TAP, two pinned black MTP adapters labeled LIVE, enables six monitored ports
General Specifications
| Product Number | ETM-5C-G |
| Product Type | Modules |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
| Application | Data Center |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Fiber Count | 12 |
| Adapter Type Back | MTP® |
| Adapter Color Back | Black |
| Adapter Color Front | Black / Red |
| Adapter Type Front | MTP to MTP |
| Housing Type | Modules |
| Number of Adapters per Panel | 6 |
Cable Design
| Polarity | Universal |
Optical Specification - Hardware
| Module Insertion Loss, Max | 5.1 dB |
| Split Ratio Live/Tap | 50/50 |
| Splitter Loss for Tap Modules | 3.6 dB LIVE / 3.6 dB TAP |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
Specifications - Connector A
| Connector Type | MTP® (pinned) |
| Ferrule Material | Composite |
Specifications - Connector B
| Connector Type | MTP® (pinned) |
| Ferrule Material | Composite |
Dimensions
| Height | 12 mm (0.47 in) |
| Width | 217 mm (8.54 in) |
| Depth | 159 mm (6.26 in) |
Ordering Information
| Units per Delivery | 1/1 |
Idealizado para soluções de infraestrutura com base em duplex
Utilizes advanced splitter technology
Maintains equal modal power distribution, reducing insertion loss for increased link reach
Pegada com base em EDGE Solutions