G899048GPNCDX100F
EDGE™ MTP® Extender Trunk 48F, Bend-Improved single-mode (OS2), 100 ft
General Specifications
| Product Number | G899048GPNCDX100F |
| Flame Rating | Plenum (OFNP) |
| Fiber Category | Bend-improved SM (OS2) |
| Cable Assembly Type | EDGE™ Trunk |
| Environment | Indoor |
| Cable Type | Indoor: ANSI/ICEA S-83-596 |
| Pulling grip | Yes |
| Connector Assembly Type | MTP to MTP |
Standards
| Fiber Standards | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.A1 |
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | NFPA 262, National Electrical Code® (NEC®), OFNP, CSA FT-6 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Operation | -10 °C to 60 °C (14 °F to 140 °F ) |
Design
| Fiber Count | 48 |
| Polarity | Extender, TIA-568 Type-A |
| Fiber Type | Single-mode |
Mechanical Specifications
| Nominal Outer Diameter | 8.5 mm (0.33 in ) |
| Max. Tensile Strength for Installation | 660 N (148.37 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 127.5 mm (5.02 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 42.5 mm (1.67 in) |
| Minimum Conduit Size with 18-in Elbow | 77 mm (3.03 in) |
| Contact coating material | 127.5 mm (5.02 in) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | Z |
| Performance Option Code | 01 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | Bend-Improved Single-mode (OS2) |
| Maximum Attenuation | 0.4 dB/km / 0.4 dB/km / 0.3 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.A1 |
Specifications - Connector A
| Insertion Loss, Max. | 0.35 dB |
| Boot Color | Black |
| Connector Type | MTP® (pinned) |
| Ferrule Material | Composite |
| Reflectance | < -65 dB |
Specifications - Connector B
| Insertion Loss, Max. | 0.35 dB |
| Boot Color | Black |
| Connector Type | MTP® (non-pinned) |
| Ferrule Material | Composite |
| Reflectance | < -65 dB |
Pulling Grip - Connector A
| Pulling grip | Yes |
| Tensile Strength | 440 N (98.92 lbf) |
| Grip Outer Diameter | 56 mm (2.2 in) |
Pulling Grip - Connector B
| Min. Duct Size Diameter | 89 mm (3.5 in) |
Dimensions
| Length | 100 ft |
| Cable Weight | 63 kg/km (42.33 lb/1000 ft) |
Ordering Information
| Packaging Method | Plastic reel |
| Reel Diameter | 23.5 in |
| Reel Width | 5 in |
| Units per Delivery | 1/1 |
Furcation - Connector A
| Leg Length | 1524 mm -0 / +76mm (60 in -0 / +2.99in) |
| Furcation Type | EDGE™ Size 2, 20 mm x 20 mm x 108.6 mm |
| Leg Color | Yellow |
| Leg Diameter | 2 mm (0.08 in) |
| Leg Count | 4 |
Furcation - Connector B
| Furcation Type | EDGE™ Size 2, 20 mm x 20 mm x 108.6 mm |
| Leg Diameter | 2 mm (0.08 in) |
| Leg Length | 838 mm (32.99 in) |
Einfach einrastbare Zugentlastungsclips
Einfacheres Kabelmanagement
Small outer diameter
Improves cable tray fill ratio and allows for imported airflow
Verlustarme Verbindungen
Ermöglichen flexibles Systemdesign
Biegeunempfindliche Fasern
Ermöglicht engere Kabelbiegungen für Kabelführung und Überlängenablage, geringeres Risiko von Ausfallzeiten durch eingeklemmte oder geknickte Kabel
Corning® CleanAdvantage™ Technologie und optimierte Staubschutzkappen
Visuelle Inspektion und Reinigung vor der ersten Feldverbindung sind nicht nötig