047202G5120003M
Fiber Optic Jumper, 2 F, LC Duplex to SC Duplex, Zipcord Cable, Riser, 2.0 mm legs 2F, LC Duplex to SC Duplex, Zipcord Cable, Riser, 2.0 mm legs LC UPC Duplex SM to SC UPC Duplex SM, SMF Ultra, yellow jacket, 3m
General Specifications
| Product Number | 047202G5120003M |
| Flame Rating | Riser (OFNR) |
| Fiber Category | Bend-insensitive SM (OS2) |
| Cable Assembly Type | Two Fiber |
| Cable Type | Tight-Buffered |
| Installation Methods | General Building Applications, Riser |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Fiber Count | 2 |
| Outer Jacket Color | Yellow |
| Fiber Type | Single-Mode Ultra-Bendable Fiber |
Mechanical Specifications
| Nominal Outer Diameter | 4 mm (0.16 in ) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | Z |
| Performance Option Code | 31 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | Bend-Improved Single-mode (OS2) |
| Maximum Attenuation | 0.4 dB/km / 0.4 dB/km / 0.4 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.A1 |
Specifications - Connector A
| Reflectance, Typical | ≤ -58 dB |
| Polish | UPC |
| Insertion Loss, Typical | 0.15 dB |
| Boot Color | Blue |
| Connector Type | LC duplex |
| Ferrule Material | Ceramic |
| Housing Color | Blue |
| Housing Material | Composite |
Specifications - Connector B
| Reflectance, Typical | ≤ -59 dB |
| Polish | UPC |
| Insertion Loss, Typical | 0.15 dB |
| Boot Color | Blue |
| Connector Type | SC Duplex |
| Ferrule Material | Ceramic |
| Housing Color | Blue |
Dimensions
| Length | 3 m (9.84 ft) |
Ordering Information
| Units per Delivery | 1/1 |
Furcation - Connector A
| Leg Length | 254 mm -0 / +38.1mm (10 in -0 / +1.5in) |
| Leg Diameter | 2 mm (0.08 in) |
| Plug Type | Heat-shrink sleeve |
| Plug Height | 5.5 mm (0.22 in) |
| Plug Width | 3.5 mm (0.14 in) |
| Plug Depth | 25.4 mm (1 in) |
Furcation - Connector B
| Leg Diameter | 2 mm (0.08 in) |
| Plug Type | Heat-shrink sleeve |
| Plug Height | 5.5 mm (0.22 in) |
| Plug Width | 3.5 mm (0.14 in) |
| Plug Depth | 25.4 mm (1 in) |
| Leg Length | 254 mm (10 in) |
Flame-retardant jacket
Rugged and durable
Superior Performance Testing
Every termination is tested to ensure the highest in network performance
State-of-the-art manufacturing processes
Advanced technology results in unsurpassed product consistency and quality
Corning advantage
Integrated developer and manufacturer of cable, connectors and fiber to ensure overall cable assembly performance