94-212-SM-MTBP
Fiber Optic Ferrule, MTP® Bulk pack, Single-mode (OS2)
General Specifications
| Product Number | 94-212-SM-MTBP |
| Product Type | Heat Cure Epoxy and Polish Connectors |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
| Product Type | Heat Cure Epoxy and Polish Connectors |
| Keyed (security) | No |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 80 °C |
Design - Connector
| Connector Type | MTP® |
| Housing Color | Black |
| Keyed (security) | No |
Mechanical Specifications - Connector
| Durability | < 0.2 dB change, 500 rematings, EIA-455-21A |
Optical Specifications - Connector
| Insertion Loss, Max. | 0.75 dB |
Ordering Information
| Package Contents | 100 ferrules, MTP® |
| Units per Delivery | 100/1 |
Precision guide pins
High-performance alignment
Allows for high density
Saves floor and rack space
Removable housings
Easily change pins or clean/repolish ferrule