ECM-RM12-18-89G-ULL
EDGE™ Module, Ultra Low Loss 12F, Bend-improved Single-mode (OS2), Shuttered LC APC Duplex to MTP® pinned SM
General Specifications
| Product Number | ECM-RM12-18-89G-ULL |
| Product Type | Modules |
| Fiber Category | Bend-improved SM (OS2) |
| Mounting Type | Rack-mount |
| Application | Data Center |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Fiber Count | 12 |
| Adapter Type Back | MTP® |
| Adapter Color Back | Black |
| Adapter Color Front | Green |
| Adapter Type Front | Shuttered LC Duplex |
| Housing Type | Modules |
| Product Family | EDGE |
Cable Design
| Polarity | Straight through |
Optical Specification - Hardware
| Module Insertion Loss, Max | 0.6 dB |
Specifications - Connector A
| Connector Type | LC duplex |
| Polish | APC |
| Ferrule Material | Composite |
| Endface Type | APC |
Specifications - Connector B
| Connector Type | MTP® (pinned) |
| Polish | APC |
| Ferrule Material | Ceramic |
Dimensions
| Width | 95 mm (3.74 in) |
| Depth | 125 mm (4.92 in) |