CCMR12-3C
Enhanced Management Frame (EMF) Modules with Adapters and Pigtails Right-side, 12 F module with SC UPC adapters installed, no pigtails
General Specifications
| Product Number | CCMR12-3C |
| Product Type | Modules |
| Application | Carrier Networks, Central Office |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Adapter Color Front | Blue |
| Housing Type | EMF |
| Panel or Module Type | EMF |
| Number of Adapters | 12 |
Cable Design
| Fiber Count | 12 |
Design - Adapter
| Housing Color | Clear |
| Adapter Type | SC |
Connector Specs
| Polish | UPC |
| Connector Type | SC |
Dimensions
| Height | 139.7 mm (5.5 in) |
| Width | 219.2 mm (8.63 in) |
| Depth | 298.4 mm (11.75 in) |
Ordering Information
| Units per Delivery | 1/1 |
Individual 12-fiber modules
Maximize scalability and modularity
Modules extend/retract independently
Minimizes connector disturbance
Transparent Module
Easy Internal Inspection
Module Handle Folds Down
Enhanced Connector Access