QLS-T1005C-C737
FiberManager™ System (FMS) Fiber Termination Module, stubbed Left-side, 144 F, SC connectors, ribbon cable, riser, position 37, 100 m, Single-mode (OS2)
General Specifications
| Product Number | QLS-T1005C-C737 |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
| Cable type stubbed | Ribbon Riser |
| Mounting Type | Rack-mount |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Design
| Fiber Count | 144 |
| Cable Entry Direction | Left |
| Connector Configuration | SC |
| Housing Type | FMS |
| Panel or Module Type | FMS |
Design - Adapter
| Housing Color | Telco Gray |
| Adapter Type | SC |
Mechanical Specifications
| Number of Cables | 1 |
Optical Specification - Hardware
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
Connector Specs
| Housing Color | Telco Gray |
Specifications - Connector A
| Housing Color | Telco Gray |
| Polish | UPC |
Dimensions
| Width | 2222 mm (87.48 in) |
| Depth | 30 mm (1.18 in) |
| Weight | 9 kg |
Ordering Information
| Units per Delivery | 1/1 |