HA69324QPH-LZ010F
EDGE™ Solutions 24 F Y Harness 24 F MTP® (non-pinned) to 12 F MTP (pinned) MTP, Plenum, OM4, Type-Z polarity, 12 F leg length of 36 in (L), 10 ft
Especificaciones generales
| Número del producto | HA69324QPH-LZ010F |
| Flame Rating | Plenum (OFNP) |
| Fiber Category | 50 µm MM (OM4) |
| Cable Assembly Type | EDGE™ Harness |
| Solution | EDGE |
| Connector Assembly Type | MTP to MTP |
Standards
| Fiber Standards | TIA/EIA-492AAAC-A, Tested with minEMBc method to TIA/EIA-455-220, IEC 60793-2-10 Type A1a.2 Ed.2.0, IEC 60793-1-49 Ed.2.0, ITU-T G.651, ISO/IEC 11801 Ed.2.2 Cat. OM3 |
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Design and Test Criteria | ANSI/ICEA S-83-596 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | 0 °C a 50 °C (32 °F a 122 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -10 °C a 60 °C (14 °F a 140 °F ) |
Design
| Fiber Count | 24 |
| Outer Jacket Material | Flame-retardant |
| Polarity | Refer to AE Note 150 |
Mechanical Specifications
| Nominal Outer Diameter | 3.1 mm (0.12 in ) |
| Max. Tensile Strength for Installation | 220 N (49.46 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 32 mm (1.26 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 54 mm (2.13 in) |
Características ópticas
| Código de la fibra | T |
| Código de opción de desempeño | 90 |
| Categoría de la fibra | OM4 |
| Tipo de fibra | Multimodo |
| Nombre de la fibra | 50 µm MM (OM4) |
| Atenuación máxima | 2.8 dB/km / 1.0 dB/km |
| Longitud de onda | 850 nm / 1300 nm |
| Conformidad de la fibra | IEC 60793-2-10 |
| Diámetro del núcleo de la fibra | 50 µm |
| Ethernet 1 Gigabit serial | 1000 m / 600 m |
| Ethernet 10 Gigabit serial | 550 m / - |
| Ancho de banda modal efectiva mínima (EMB) | 4700 MHz*km / - |
| Anchura mínima de la banda de lanzamiento sobrecargado (OLF) | 3500 MHz*km / 500 MHz*km |
Specifications - Connector A
| Insertion Loss, Max. | 0.5 dB |
| Boot Color | Red |
| Connector Type | 24 F MTP® (non-pinned) |
| Ferrule Material | Composite |
Specifications - Connector B
| Insertion Loss, Max. | 0.25 dB |
| Boot Color | Aqua |
| Connector Type | 12 F MTP® (pinned) |
| Ferrule Material | Composite |
Dimensions
| Length | 10 ft -0 / +0.08m |
Ordering Information
| Units per Delivery | 1/1 |
Furcation - Connector A
| Furcation Type | EDGE™ Harness Plug |