RRP131312UPNMMS300F
MDU, RPDpass® Riser, SM ZBL 12F MTP® (non-pinned) to 12F MTP (non-pinned), 12F, 300 ft
General Specifications
| Product Number | RRP131312UPNMMS300F |
| Flame Rating | Plenum (OFNP) |
| Fiber Category | 9 µm SM (OS2) |
| Cable Assembly Type | Multifiber |
| Application | Multidwelling Unit (MDU) |
| Cable Type | Interconnect |
| Connector Assembly Type | MTP to MTP |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | EIA/TIA 568C (single-mode) |
| Design and Test Criteria | Telcordia GR-409 (cable) |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Operation | 0 °C to 70 °C (32 °F to 158 °F ) |
Design
| Fiber Count | 12 |
| Polarity | Straight through |
Mechanical Specifications
| Nominal Outer Diameter | 3.3 mm (0.13 in ) |
| Max. Tensile Strength for Installation | 220 N (49.46 lbf) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | U |
| Performance Option Code | 01 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | ClearCurve® ZBL |
| Maximum Attenuation | 0.4 dB/km / 0.4 dB/km / 0.30 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.652.D and ITU-T G.657.B3 |
| Fiber Core Diameter | 8.2 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Coating diameter | 242 µm |
| Dispersion @ 1550 nm | ≤ 18 [ps/(nm*km)] |
| Dispersion @ 1625 nm | ≤ 23 [ps/(nm*km)] |
| Cable cutoff wavelength | 1260 nm |
| Mode-Field Diameter at 1310 nm | 8.6 µm |
| Mode-Field Diameter at 1550 nm | 9.65 µm |
Specifications - Connector A
| Reflectance, Typical | < -65 dB |
| Insertion Loss, Max. | 0.35 dB |
| Connector Type | MTP® (non-pinned) |
| Ferrule Material | Composite |
Specifications - Connector B
| Reflectance, Typical | < -65 dB |
| Insertion Loss, Max. | 0.35 dB |
| Connector Type | MTP® (non-pinned) |
| Ferrule Material | Composite |
Furcation - Connector A
| Leg Length | 406 mm -0 / +51mm (15.98 in -0 / +2.01in) |
| Furcation Type | Heat Shrink |
| Leg Color | Yellow |
| Leg Diameter | 2.9 mm (0.11 in) |
Furcation - Connector B
| Furcation Type | Heat Shrink |
| Leg Diameter | 2.9 mm (0.11 in) |
| Leg Length | 406 mm (15.98 in) |
Pulling Grip - Connector A
| Pulling grip | Yes |
| Tensile Strength | 133 N (29.9 lbf) |
| Grip Outer Diameter | 18.3 mm (0.72 in) |
Pulling Grip - Connector B
| Min. Duct Size Diameter | 25.4 mm (1 in) |
Dimensions
| Length | 30 ft |
| Cable Weight | 9.8 kg/km (6.59 lb/1000 ft) |
Corning ClearCurve® bend-insensitive fiber
Ideal for tight bend deployments (5mm minimum bend radius)
Collapsible reels for storage
Eliminates the need for slack storage when deployed with OptiSheath® Riser Terminal
Compact cable design
Reduces congestion in the riser, thereby allowing for smaller conduits
ClearCurve® fiber is backward compatible
Compatible with all industry ITU-T G.652 single-mode fiber
Preconnectorized with MTP® connector-enabled fiber distribution terminals and cabinets
Enables quick connectivity at MTP connector-enabled fiber distribution terminals and cabinets