072EUL-T3601D2M
Mining and Petrochemical Tray-Rated, Loose Tube, Gel-Free Cable 72 F, Single-mode (OS2)
General Specifications
| Product Number | 072EUL-T3601D2M |
| Installation Methods | Aerial, Direct Buried, Duct, Tray-Rated |
| Cable Type | Loose Tube |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Product Type | Dielectric |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
| Flame Rating | LSZH (OFN-LS) |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | NFPA 130, National Electrical Code® (NEC®) OFN-LS, Sunlight Resistant (SUN RES), IEEE-1202 flame test, Suitable for Direct Burial (DIR BUR), IEC 60332-3, IEC 60754-2, IEC 61034 |
| Common Installations | Outdoor aerial and duct; indoor general purpose horizontal according to NEC Article 770 |
| Design and Test Criteria | ANSI/ICEA S-104-696, UL 1666, UL 1685, CSA OFN-LS FT-4-ST1, CSA C22.2 No. 230 and No. 232 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | -50 °C to 75 °C (-58 °F to 167 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -50 °C to 75 °C (-58 °F to 167 °F ) |
Cable Design
| Central Element | Dielectric |
| Fiber Count | 72 |
| Number of Ripcords | 4 |
| Outer Jacket Color | Black |
| Outer Jacket Material | Flame-retardant, non-corrosive/low-smoke, zero-halogen (FRNC/LSZH) material |
| Tensile Strength Elements and/or Armoring - Layer 1 | Dielectric strength members |
| Buffer Tube Color | Blue, Orange, Green, Brown, Slate, White |
| Buffer Tube Diameter | 2.5 mm (0.1 in) |
| Inner Jacket Material | Flame-retardant, non-corrosive/low-smoke, zero-halogen (FRNC/LSZH) material |
| Number of Active Tubes | 6 |
| Number of Tube Positions | 6 |
| Tape | Water-swellable |
| Tape, Layer 1 | Water-swellable |
| Tape, Layer 2 | Flame-retardant tape |
| Tape, Layer 3 | Water-swellable |
| Tape, Layer 4 | Water-swellable |
| Fiber Coloring | Blue, Orange, Green, Brown, Slate, White, Red, Black, Yellow, Violet, Rose, Aqua |
| Fibers per Tube | 12 |
| Color Code Standards | Telcordia |
Mechanical Specifications
| Compressive Loading | 2400 N/cm |
| Max. Tensile Strength, Long-Term | 1500 N (337.21 lbf) |
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 4500 N (1011.64 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 264 mm (10.39 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 176 mm (6.93 in) |
| Nominal Outer Diameter | 17.6 mm (0.69 in ) |
Optical Characteristics
| Fiber Code | E |
| Performance Option Code | 01 |
| Fiber Category | OS2 |
| Fiber Type | Single-mode (OS2) / 250 µm |
| Fiber Name | Single-mode (OS2) |
| Maximum Attenuation | 0.4 dB/km / 0.4 dB/km / 0.3 dB/km |
| Wavelengths | 1310 nm / 1383 nm / 1550 nm |
| Fiber Compliance | ITU-T G.652.D |
Dimensions
| Cable Weight | 299 kg/km (200.92 lb/1000 ft) |
Loose tube construction
Stable and highly reliable transmission parameters
Waterblocking technology
Allows efficient and craft-friendly cable preparation
Extra tough double jackets
Ideal for harsh environments
Listed MSHA 30 CFR Pt 7-K
Mining Safety and Health Administration (MSHA) approved
Common installations
Outdoor aerial and duct