072K88-T3130-29
MIC® Unitized Tight-Buffered Cable, Plenum 72 F, 62.5 µm multimode (OM1)
Especificações gerais
| Número do produto | 072K88-T3130-29 |
| Installation Methods | Horizontal, Plenum, Riser |
| Cable Type | Tight-Buffered |
| Environment | Indoor |
| Product Type | Distribution |
| Fiber Category | 62.5 µm MM (OM1) |
| Flame Rating | Plenum (OFNP) |
| Cable geometry | Round |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | National Electrical Code® (NEC®) OFNR, UL-1666, CSA FT-4 |
| Design and Test Criteria | ICEA S-83-596 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Installation | 0 °C para 60 °C (32 °F para 140 °F ) |
| Temperature Range, Operation | 0 °C para 70 °C (32 °F para 158 °F ) |
| Temperature Range, Storage | -40 °C para 70 °C (-40 °F para 158 °F ) |
Cable Design
| Central Element | Jacketed GRP |
| Fiber Count | 72 |
| Number of Ripcords | 7 |
| Outer Jacket Color | Orange |
| Outer Jacket Material | Flame-retardant |
| Tensile Strength Elements and/or Armoring - Layer 1 | Dielectric strength members |
| Fibers per Subunit | 12 |
| Number of Active Tubes | 6 |
| Subunit Color | Orange |
| Subunit Diameter | 5.55 mm (0.22 in) |
| Tight Buffer Color Subunit | Blue, Orange, Green |
| Tight-Buffer Color Subunit, Layer 1 | Brown, Slate, White, Red, Black, Yellow, Violet, Rose, Aqua |
| Flame Rating | Plenum (OFNP) |
Mechanical Specifications
| Max. Tensile Strength, Long-Term | 400 N (89.92 lbf) |
| Max. Tensile Strength, Short-Term | 1320 N (296.75 lbf) |
| Min. Bend Radius Installation | 279 mm (10.98 in) |
| Min. Bend Radius Operation | 186 mm (7.32 in) |
| Nominal Outer Diameter | 18.6 mm (0.73 in ) |
Características ópticas
| Código da fibra | K |
| Código de opção de desempenho | 30 |
| Categoria da fibra | OM1 |
| Tipo de fibra | Multimodo |
| Nome da fibra | 62,5 µm MM (OM1) |
| Atenuação máxima | 3.4 dB/km / 1.0 dB/km |
| Comprimentos de onda | 850 nm / 1300 nm |
| Conformidade de fibra | ISO/IEC 11801 |
| Diâmetro do núcleo da fibra | 62,5 µm |
| Diâmetro do revestimento | 242 µm |
| Ethernet 1 Gigabit serial | 300 m / 550 m |
| Ethernet 10 Gigabit serial | 33 m / - |
| Largura de banda modal efetiva mínima (EMB) | 220 MHz*km / - |
| Largura de banda mín. de lançamento sobrecarregado (OFL) | 200 MHz*km / 500 MHz*km |
Dimensions
| Cable Weight | 317.7 kg/km (213.48 lb/1000 ft) |
Subunidades de 12 fibras revestidas
Identificação rápida e fácil
Fibras com buffer de 900 µm
Decapagem fácil e consistente
Estrutura totalmente dielétrica
Não exige aterramento ou conexão
Revestimento retardante de chamas
Resistente e durável