797902TD120005M
Edge Uniboot Jumper Standard LC Uniboot MM / Standard LC Uniboot MM, OM3 50um, 2F, DFX 250 Riser, Standard Aqua Jacket 5 Meters
General Specifications
| Product Number | 797902TD120005M |
| Comportement à la flamme | Riser (OFNR) |
| Catégorie de fibre optique | 50 µm MM (OM3) |
| Type d'assemblage de câble | Deux fibres |
| Application | Data center |
| Type de câble | Interconnecter |
| Méthodes d'installation | Applications pour intérieur de bâtiments, Colonne montante |
Standards
| Fiber Standards | TIA/EIA-492AAAC-A, Tested with minEMBc method to TIA/EIA-455-220, IEC 60793-2-10 Type A1a.2 Ed.2.0, IEC 60793-1-49 Ed.2.0, ITU-T G.651, ISO/IEC 11801 Ed.2.2 Cat. OM3 |
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
Conception
| Nombre de fibres | 2 |
| Couleur de la gaine externe | Turquoise |
| Type de fibre | Multimode |
Mechanical Specifications
| Minimum Bend Radius | 10 mm (0.39 in) |
| Nominal Outer Diameter | 4 mm (0.16 in ) |
Caractéristiques optiques
| Code de la fibre | T |
| Code d'option de performance | 80 |
| Catégorie de fibre optique | OM3 |
| Type de fibre | Multimode |
| Nom de la fibre | 50 µm MM (OM3) |
| Atténuation maximale | 3,0 dB/km / 1,0 dB/km |
| Longueurs d'onde | 850 nm / 1300 nm |
| Conformité aux normes | IEC 60793-2-10 |
| Diamètre du cœur | 50 µm |
| Longueur de transmission pour 1 Gigabit Ethernet | 1000 m / 600 m |
| Longueur de transmission pour 10 Gigabit Ethernet | 300 m / - |
| EMB (Minimum Effective Modal Bandwidth) | 950 MHz*km / - |
| Bande OFL (Min. Overfilled Launch) | 1500 MHz*km / - 500 MHz*km |
Specifications - Connector A
| Boot Color | Aqua |
| Connector Type | LC Uniboot |
| Ferrule Material | Ceramic |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Composite |
Specifications - Connector B
| Couleur du boot | Turquoise |
| Type de connecteur | LC Uniboot |
| Matériau de la férule | Céramique |
| Couleur Boîtier | Noir |
Dimensions
| Length | 5 m (16.4 ft) |
Ordering Information
| Units per Delivery | 1/1 |
State-of-the-art manufacturing processes
Advanced technology results in unsurpassed product consistency and quality
Global operations
Worldwide manufacturing facilities and end-to-end vertical integration across the entire process ensure reliable supply and mitigate trade barriers or supply
Flexible design options
Choice of materials for strength elements and fiber properties for various application requirements
Superior performance testing
Each termination is tested to ensure the highest network performance
Space reducing design
The uniboot design allows one cable to carry both fibers, reducing the jumper bulk when routing