MOB-0444FD050FW
OptiSheath® MultiPort Terminal, Single-Tube, Gel-Filled Cable, Stubbed, 4 port Single-mode (OS2), 50 ft
General Specifications
| Product Number | MOB-0444FD050FW |
| Product Type | Terminals |
| Cable Type | SST Flat Dielectric Drop |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
| Packaging | Bulk Pack |
| Preconnectorized "Stubbed" Hardware | No |
| Technology | Pushlok |
Standards
| RoHS | Free of hazardous substances according to RoHS 2011/65/EU |
| Approvals and Listings | USDA Rural Development Programs |
| Design and Test Criteria | IP68 |
Environmental Conditions
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F ) |
Design
| Lockable | No |
| Fiber Count | 4 |
| Number of ports - cut | 4 |
| Housing Material | Plastic |
| Number of Fibers in Input Cable | 4 |
Mechanical Specifications
| Cable Length | 15 m (49.2 ft) |
Specifications - Connector A
| Connector Type | SC |
| Polish | APC |
| Insertion Loss, Typical | ≤ 0.15 dB |
| Reflectance, Typical | > 65 dB (optical return loss) |
Specifications - Connector B
| Connector Type | SC |
| Polish | APC |
Dimensions
| Height | 66 mm (2.6 in) |
| Width | 73 mm (2.87 in) |
| Depth | 274 mm (10.79 in) |
| Weight | 0.91 kg |
Ordering Information
| Packaging Method | Box |
| Shipping Height | 762 mm (30 in) |
| Shipping Width | 762 mm (30 in) |
| Shipping Depth | 152 mm (5.98 in) |
| Units per Delivery | 8/1 |
OptiTap® cable assembly connector ports for customer drop terminations
Lower installation cost and increased speed of customer inter‐connection
Available stubbed or preterminated with OptiTip® Multifiber Connector
Design flexibility and inventory simplicity
Ultrasonically welded housing
Eliminates water ingress potential and prevents unwanted entry in the field
Factory-terminated polished connectors
Eliminates loss associated with excess fusion splices